niedziela, 24 listopada 2024r.

Podkład akrylowy – po co i jak go zastosować odnawiając auto?

unnamed file 1

Kompleksową renowację auta warto zlecić profesjonalnej firmie zajmującej się autodetailingiem. Jednakże, jeśli w grę wchodzi tylko poprawienie wyglądu lakieru można samemu wiele takich napraw dokonać. Pamiętać oczywiście należy o zastosowaniu odpowiednio dobranych preparatów.

Poza preparatami ważny jest poziom wiedzy na ten temat. Wielu domorosłych lakierników niestety działa po omacku i nie do końca wie, co robi. W tej sytuacji można zwrócić się po rady i instrukcje do odpowiednich specjalistów, którzy pomogą dobrać odpowiedni podkład akrylowy pod stosowany lakier.

Podkład pod lakier – dlaczego jest tak ważny?

Przygotowanie powierzchni do lakierowania to żmudny proces. Należy dobrze ją oczyścić używając papieru ściernego lub odpowiedniego urządzenia. Najbardziej kluczowe tu jest pozbycie się głębokich zabrudzeń oraz rdzy. Samo wygładzenie powierzchni to już etap mniej czasochłonny.

Po nim następuje nałożenie podkładu, inaczej mówiąc wypełniacza. Powoduje on, że wszelkie niedoskonałości zostaną zniwelowane, a powierzchnia będzie odpowiednio wchłaniała nowy lakier. Przykrywa warstwę gruntową oraz szpachlową.

Nałożenie podkładu akrylowego

Podkład jest dwuskładnikowym materiałem, gdzie żywica akrylowa łączy się z odpowiednim barwnikiem. Wśród produktów należy dobrze dobrać kolor podkładu, tak by stworzył z lakierem spójna całość. Dopasować również należy strukturę krycia. Można zastosować warstwę cienką, średnią i grubą, jeśli zachodzi taka potrzeba.

W zależności od rodzaju podkład nakładany jest na powierzchnię oczyszczoną, jako warstwa izolacyjna bez uprzedniego szpachlowania i gruntowania. W tym przypadku lakier właściwy można położyć jeszcze wówczas, gdy warstwa podkładowa jest mokra. Inną techniką jest nakładanie podkładu na dokładnie osuszoną powierzchnię.

Szlifowanie podkładu

Podkład, na który zostanie naniesiony właściwy lakier powinien zostać oszlifowany. To pozwoli na dokładne wyrównanie powierzchni oraz zwiększy przyczepność lakieru. Podkład nanoszony jest metodą natryskową, a przy szlifowaniu wymagane jest dwukrotne położenie warstwy podkładowej.

Podkład akrylowy dobrej marki pozwoli na zakrycie nawet najgłębszych rys. Idealnie oszlifowana powierzchnia w sposób dokładny połączy strukturę karoserii z lakierem.

Położenie lakieru to już ostatni etap prac rewitalizujących karoserię. Dobór odpowiedniego lakieru do podkładu wiąże się z wybraniem obu preparatów tej samej marki. Ogólnie przyjmuje się wówczas parametry producenta, które dokładnie te produkty ze sobą połączą.

Może spodobać Ci się również:

czy wysoka geokarata komorkowa sprawdzi sie w zabezpieczeniu skarpy kiedy zalecane jest uzycie wysokiej geokraty.jpg

Czy wysoka geokarata komórkowa sprawdzi się w zabezpieczeniu skarpy? Kiedy zalecane jest użycie wysokiej geokraty?

1 października 2024

Skarpy to wzniesienia, które z czasem mogą się osuwać, co prowadzi do zmiany ich kształtu. Z reguły skarpa pełni określoną funkcję, dlatego zależy nam na tym, aby zachowała ona pierwotny…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady