poniedziałek, 16 września 2024r.

Praca na czarno Niemcy – gdzie zgłosić? Jakie konsekwencje grożą za nielegalną pracę?

unnamed file 3

Nielegalne zatrudnienie w większości przypadków niesie za sobą wiele problemów, które dotyczą nie tylko pracodawcy, ale również pracownika. Praca na czarno często wiąże się ze złymi intencjami samego zatrudniającego, a więc nie warto decydować się na taką pracę. Jeśli mamy jakiekolwiek informacje o nieuczciwym pracodawcy, trzeba zgłaszać to do odpowiednich organów.

Nielegalna praca – co zrobić?

Podstawą każdego zatrudnienia powinno być zawarcie umowy. Może się jednak zdarzyć, że takiej umowy nie otrzymamy. Co zrobić, gdy dojdzie do takiej sytuacji i dlaczego powinniśmy ten fakt zgłosić?

Warto wiedzieć, że jeżeli tylko pojawią się podejrzenia, że wykonujemy prace na czarno niezwłocznie, należy się tym zająć. Oczywiście istnieją także sytuacje, kiedy zawierana jest umowa w formie ustnej, a więc trzeba tutaj wiedzieć, że brak umowy nie zawsze wiąże się z oszustwem ze strony pracodawcy. Praca na czarno to, nieodprowadzanie przez pracodawcę składek, jeżeli więc będziemy wiedzieli, że składki nie są płacone wtedy, musimy to zgłosić.

Osoby, które zdecydują się na taki krok, powinny wiedzieć, że nie zostaną z tym same. Dużym ułatwieniem w takim momencie jest darmowa pomoc prawna dla Polaków w Niemczech. Wtedy bez obaw możemy skorzystać z porady prawnej, a dodatkowo otrzymamy wsparcie ze strony doświadczonych pracowników.

Gdzie zgłosić pracę na czarno?

Praca na czarno nie jest dozwolona, dlatego nie można się na nią godzić. Jeśli okaże się, że pracujemy nielegalnie, powinniśmy to zgłosić do Minijobzentrale lub Zollamt. Każde z tych miejsc przyjmie nasze zgłoszenie, a my zyskamy pewność, że pracodawca już nikogo nie oszuka.

Oprócz tego możemy dokonać zgłoszenia za pomocą firm, które oferują pomoc w takich sytuacjach, jednak jeśli znamy język niemiecki, możemy spróbować dokonać tę czynność samodzielnie. Taki krok uchroni nas przed konsekwencjami, które groziłyby w momencie dalszego świadczenia nielegalnej pracy.

Nielegalna praca – co nam grozi?

Niestety wykonywanie pracy na czarno niesie przykre konsekwencje nie tylko dla pracodawcy, ale także dla pracownika. Jeżeli okaże się, że dana osoba nie ma podpisanej umowy, a co za tym idzie odprowadzanych składek, będzie musiała wrócić do swojego kraju. Co więcej, taki pracownik nie będzie mógł pracować w Niemczech.

Pracodawca również poniesie karę, która z pewnością będzie dla niego bardzo dotkliwa. Poza karami finansowymi istnieje też ryzyko pozbawienia wolności, a więc działanie nie zgodnie z prawem nie jest tak korzystne, jak się wydaje.

Może spodobać Ci się również:

photo 1585997769088 95219fac87f4cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidM3wxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw1N3x8dHJhbnNwb3J0JTIwc3BhY2VycyUyMHBsYXN0aWN8ZW58MXwwfHx8MTcwNDY0OTU3OHwwixlibrb 4.0.3q80w1080

Co poprzedza produkcję seryjną w procesie termoformowania? Jakie usługi oferują profesjonalne firmy?

1 stycznia 2024

Produkcja seryjna to wytworzenie dużej ilości tych samych elementów w danym czasie. Jednak aby możliwa była produkcja seryjna konieczne jest opracowanie działań, mających na celu uzyskanie elementu, który spełni oczekiwania…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady