czwartek, 18 kwietnia 2024r.

Wymiana opon na zimowe – kiedy i dlaczego warto ją przeprowadzić?

Wymiana opon na zimowe - kiedy i dlaczego warto ją przeprowadzić?

Ogumienie pojazdu to jeden z ważniejszych jego elementów, który pozwala zapewnić dobrą przyczepność podczas jazdy. Pogoda bywa jednak zmienna, stąd też pojawia się konieczność dostosowania rodzaju opon do warunków atmosferycznych. Letnie ogumienie może nie sprawdzić się podczas jazdy po śniegu, stąd ważna jest ich wymiana na zimowe produkty. Sprawdźmy, czy rzeczywiście warto przeprowadzić takie działania i kiedy zorganizować wymianę w serwisie samochodowym.

Dlaczego warto wymienić opony?

Wiele osób zastanawia się, czy wymiana ogumienia jest w ogóle potrzebna? W końcu, zimy ostatnimi czasy są stosunkowo ciepłe, przeważnie deszczu również jest niewiele, po co więc wydawać pieniądze na zamianę opon? Niestety, lekceważenie tego obowiązku może przynieść spore problemy…

Po pierwsze opony letnie różnią się od ogumienia zimowego nie tylko wyglądem. Posiadają one dopasowany do warunków system rowków w bieżniku, który sprzyja odprowadzaniu wody oraz, w przypadku opon zimowych – błota pośniegowego. Ponadto, oba typy ogumienia przygotowane zostały z mieszanek tworzyw sztucznych o zróżnicowanych właściwościach. Stosowanie ich w nieodpowiedni sposób przyczyni się do uszkodzenia koła, jak również szybszego przetarcia się jego struktury.

Po drugie  – jazda podczas zimowego sezonu na letnim ogumieniu może stanowić duże niebezpieczeństwo. Nieodpowiednio przygotowany profil bieżnika będzie mniej skutecznie odprowadzać wodę, co może znacznie zmniejszyć przyczepność pojazdu na drodze. W przypadku jazdy po oblodzonej nawierzchni lub jezdni z błotem pośniegowym może to spowodować niekontrolowane ruchy kierownicy albo poślizg pojazdu.

Zimowe ogumienie ma specyficzne właściwości…

Opony zimowe różnią się konstrukcją bieżnika. Ma on zupełnie inną budowę i duże bloki w strefie barkowej. Zaopatrzony jest także w charakterystyczne nacięcia zapewniające utrzymanie dobrego kontaktu z nawierzchnią i pokonywanie warstw śniegowych czy lodu. Taka budowa powoduje znaczne lepsze radzenie sobie opony z wodą w zimowych warunkach.

Do produkcji ogumienia zimowego stosowana jest także innego rodzaju mieszanka gumowa. Jest ona dostosowana do pracy przy niskich temperaturach i nawierzchni o zmniejszonej przyczepności. Taka budowa pozwala utrzymać panowanie nad kierownicą  w chłodne dni. Stosowanie zimowego ogumienia w sezonie letnim również nie jest wskazane, ze względu na znacznie szybsze twardnienie tworzywa i zwiększenie zużycia bieżnika.

Kiedy najlepiej przeprowadzić wymianę?

Nieprzewidywalna pogoda może zaskoczyć nas anormalnie niskimi temperaturami w różnym momencie. Nie da się ustalić konkretnej daty zalecanej do przeprowadzenia wymiany ogumienia. Warto przede wszystkim kierować się rozsądkiem i zmianami pogodowymi, które powinny być główną wskazówką do przeprowadzenia tego procesu. Zostawianie usług wulkanizacyjnych na ostatnią chwilę również nie jest korzystne – wiąże się z długim oczekiwaniem na obsługę mechanika.

Specjaliści wskazują, że opony zimowe należy wprowadzić gdy temperatura na zewnątrz spadnie do poziomu około 7 stopni. Ze względu na optymalną pracę w niskich temperaturach, ogumienie sprawdzi się przy takiej pogodzie i zapewni bezpieczeństwo kierowcy.

Może spodobać Ci się również:

Polskie dodatki do pizzy, czyli kabanos, ogórek kiszony i oscypek

Polskie dodatki do pizzy, czyli kabanos, ogórek kiszony i oscypek

21 stycznia 2020

Pizza to jedzenie, które każdy z nas kocha. Do pizzerii zawsze można wyjść ze znajomymi, dlatego w ciągu ostatnich lat w miastach takich jak Kraków czy Warszawa pojawiła się ich…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady