czwartek, 21 listopada 2024r.

Wynajem samochodów – na co zwracać uwagę?

Wyjeżdżając na wycieczkę do jednego z polskich lub zagranicznych miast, wcale nie trzeba korzystać z prywatnego środka transportu. Na kilka dni urlopu, lub dłuższy pobyt dobrze postawić na wynajem pojazdów. Dzięki niemu przemieszczanie się będzie prostsze, a my nie będziemy musieli martwić się o swoje auto. Decydując się na taki krok, warto jednak dokładnie przeanalizować warunki najmu. Na co szczególnie zwrócić uwagę?

Każda firma ustala własne ograniczenia…

Nie wszyscy będą mogli skorzystać z takiej usługi. Część placówek umożliwia przykładowo wykorzystanie samochodów jedynie przez osoby, które ukończyły 21 rok życia i posiadają prawo jazdy minimum od trzech lat. Oznacza to, że gdy jesteś trzydziestoletnim kierowcą, który uzyskał prawo jazdy rok temu, możesz nie mieć możliwości skorzystania z usług.

Warto zwrócić także uwagę na ograniczenia w ilości przebytych kilometrów. Firmy proponujące wynajem, najczęściej dysponują nowymi samochodami, dlatego chcą, by ich wyjątkowy stan przetrwał długi czas. Nie powinno więc dziwić ograniczenie przebiegu do kilku tysięcy kilometrów – nadmierna eksploatacja samochodu przez wynajmującego może przyczynić się do utraty części jego wartości.

Przy podpisaniu umowy sprawdź dodatkowe obowiązki

Wiele firm proponujących wypożyczenie pojazdów uzupełnia umowę o dodatkowe wymagania. Standardem jest między innymi obowiązek całkowitego uzupełnienia paliwa przed oddaniem samochodu. Oznacza to więc, że oprócz kosztów związanych z wypożyczeniem pojazdu, musimy jednocześnie uwzględnić cenę benzyny, którą zużyjemy.

W niektórych przypadkach zakres obowiązków może być znacznie szerszy. Konieczność wyczyszczenia samochodu z zewnątrz oraz w środku, wpłata dodatkowej kaucji na wypadek ewentualnych wypadków czy posiadanie ubezpieczenia AC to tylko niektóre warunki stawiane przed kierowcą planującym wypożyczenie. Przed decyzją warto więc dokładnie zapoznać się ze szczegółami umowy…

Co warto zrobić przed pożyczeniem pojazdu?

W pierwszej kolejności należy przygotować precyzyjny protokół zdawczo-odbiorczy. To dokument, na podstawie którego właściciel samochodu może domagać się od nas dodatkowych środków na pokrycie strat. Warto więc przed wyjazdem z siedziby firmy dokładnie sprawdzić pojazd i zapisać każdą ryskę czy widoczną usterkę.

Dobrze jest również skontrolować pozostałe aspekty najmu. Przede wszystkim zwróć uwagę na sposób odbioru pojazdu, w szczególności czy firma posiada kilka punktów dostawy. Zobacz również jakie zabiegi trzeba obowiązkowo przeprowadzić przed zakończeniem umowy oraz czy po nieterminowym oddaniu pojazdu właściciel przewiduje jakieś kary.

Może spodobać Ci się również:

Co to jest paradontoza? Jak ją leczyć?

Co to jest paradontoza? Jak ją leczyć?

2 czerwca 2020

Paradontoza to poważna choroba zębów. W Polsce z tą przypadłością boryka się niemal 70% osób. Ma ona bardzo często podłoże genetyczne, ale zdarza się, że wywołać ją może nieprawidłowa higiena…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady