poniedziałek, 07 kwietnia 2025r.

Co może oznaczać kulawizna u psa? Poznaj najczęstsze przyczyny

photo 1512546446070 3d456203a424cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidM3wxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw1Mnx8dmV0JTIwY2F2YWxpZXJ8ZW58MXwwfHx8MTcxNzc5MDUxMHwwixlibrb 4.0.3q80w1080

Opiekując się psem, można wychwycić wiele nieprawidłowości, związanych z jego zachowaniem i funkcjonowaniem. Jednym z problemów, którego nie da się przeoczyć jest kulawizna u psa. Poznaj przyczyny tego problemu i sprawdź, co może oznaczać nagła kulawizna.

Twój pies kuleje? Co może być tego przyczyną?

Jeżeli zauważysz, że Twój pies kuleje z reguły pierwszym krokiem, jaki wykonujesz jest udanie się do weterynarza. Musisz wiedzieć, że jest to naprawdę dobra decyzja. Zwlekanie z wizytą u specjalisty spowoduje, że problem może się jeszcze bardziej pogłębić, co będzie wymagało bardziej specjalistycznego leczenia.

Jeżeli więc zauważysz, że Twój pies nie chodzi tak jak wcześniej i kuleje, udaj się do weterynarza.

Przyczyn kulawizny u psa może być wiele, a do najczęstszych z nich, zaliczamy.

  • Nadwyrężenie łapy u psa/zwichnięcie – może dojść do tego wskutek intensywnej zabawy, biegania.
  • Złamania/pęknięcia kości
  • Zapalenie stawów
  • Zwyrodnienie stawów
  • Zaburzenia neurologiczne
  • Rany, drzazgi

Kulawizna u psów może mieć postać przewlekłą, ale może wystąpić również nagła kulawizna u psa. Bez względu na to, jak długo nasz pies zmaga się z kulawizną, należy niezwłocznie udać się do weterynarza. Wskazaniem do pilnej wizyty u specjalisty jest dodatkowo gorączka i gorsze samopoczucie psa.

Jakie badania może zlecić weterynarz w przypadku kulawizny u psa?

Znalezienie przyczyny pojawiającej się kulawizny u psa jest kluczowe. Ma to ogromne znaczenie, jeżeli chodzi o rozpoczęcie leczenia. Weterynarz musi więc wiedzieć, co dolega Twojemu pupilowi, aby mógł wdrożyć odpowiednie kroki związane z jego leczeniem.

Specjalista dokładnie zbada psa i w zależności od potrzeb wykona USG, RTG, a nawet morfologię. Weterynarz przeprowadzi również dogłębny wywiad z opiekunem czworonoga. Może się zdarzyć, że przyczyną kulawizny u Twojego pupila będzie naprawdę błahy problem, ale są również sytuacje, kiedy przyczyną może być naprawdę poważna choroba, wymagająca niezwłocznego rozpoczęcia leczenia.

U jakich psów najczęściej występuje kulawizna?

Tak naprawdę kulawizna może dotyczyć psów różnej wielkości i różnych ras. Najczęściej jednak ten problem dotyczy większych psów. Trzeba mieć na uwadze, że każdy pies wymaga właściwej opieki i pielęgnacji.

W przypadku, kiedy u psa zauważymy coś niepokojącego, powinniśmy udać się do weterynarza. Niestety problem często sam nie minie, a więc interwencja specjalisty i w podanie leków jest zazwyczaj niezbędne. Wdrożenie leczenia w wielu przypadkach prowadzi do całkowitego wyleczenia.

Oczywiście, nawet gdy przyczyną kulawizny jest poważniejsza choroba, to można tutaj znacznie poprawić komfort życia psa, wdrażając właściwe leczenie, wprowadzając pewne zmiany i zmieniając nawyki. Kulawizna to nie tylko problem z chodzeniem, ale również często dolegliwosci bólowe.

Niestety pies nie powie nam, że go coś boli. Opiekun powinien obserwować swojego pupila i reagować w sytuacjach, kiedy zwierzak zachowuje się inaczej. Im wczesniej zareagujemy tym lepiej i korzystniej wpłynie to na zdrowie czworonoga.

Może spodobać Ci się również:

photo 1583600214299 48adeada547fcropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidM3wxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwzMHx8U2hvZXMlMjB0cmVra2luZ3xlbnwxfDB8fHwxNjkwNjIyMjA5fDAixlibrb 4.0.3q80w1080

Co zrobić, żeby buty się nie ślizgały?

1 lipca 2023

Niektóre rodzaje obuwia są bardzo niestabilne na wilgotnych i oblodzonych powierzchniach. Niewłaściwy kształt bieżnika może skończyć się poważnym urazem kończyn, dlatego warto zwracać uwagę na takie problemy. W ślizgającym się…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady