Czy koronka cyrkonowa jest trwała? Jak wygląda proces zakładania koronki cyrkonowej i kiedy jest ona polecana?

W stomatologii wyróżnia się wiele różnych metod poprawy wyglądu zębów. Zarówno zniszczone zęby, jak i braku w uzębieniu są dużym utrudnieniem dla wielu osób. Bardzo często powodem do niezadowolenia są zniszczone zęby, które nie prezentują się zbyt dobrze. Materiałem, który świetnie sprawdza się w protetyce jest cyrkon. Jak, jednak ten materiał wypada na tle pozostałych materiałów stosowanych w stomatologii?
Koronka nazębna cyrkonowa – co to jest?
Koronka cyrkonowa wykonana jest z tlenku cyrkonu. Koronka stanowi widoczną część zęba. Koronka stworzona z tego tworzywa jest bardzo trwała i przede wszystkim wygląda jak naturalne uzębienie. Cyrkon nie jest podatny na działanie bakterii, a co za tym idzie przez bardzo długi czas uzębienie, prezentuje się naprawdę dobrze.
Materiał ten wykazuje również dużą odporność na uszkodzenia. Pacjent może w pełni cieszyć się swoimi nowymi zębami bez obaw, że koronka ulegnie pęknięciu, czy złamaniu. Odróżnienie korony od stałego uzębienia nie jest możliwe. Korona cyrkonowa wygląda identycznie jak stałe zęby. Piękny biały kolor i kształt zęba dopasowany do pozostałych sprawia, że uśmiech prezentuje się idealnie.
Nie ma tu również podbudowy metalowej. Dzięki temu po założeniu koronki cyrkonowej nie jest widoczny efekt zasinienia przy samych dziąsłach. W porównaniu do innych tworzyw stosowanych w protetyce cyrkon wypada naprawdę świetnie. Zaletą jest tu wspomniana trwałość, wytrzymałość, naturalność i przede wszystkim brak możliwości odróżniania takiej koronki od naturalnego uzębienia. Tlenek cyrkonu stomatologia to, więc idealne rozwiązanie dla pacjentów oczekujących niesamowitego efektu.
Kiedy można założyć koronkę na zęby?
Koronka na zęby polecana jest szerokiemu gronu pacjentów. Wiele osób boryka się z brzydkim wyglądem swoich zębów. Niektóre z metod stosowanych w stomatologii nie są w tym przypadku skuteczne, a więc jedyną możliwością są korony. Koronka nazębna może zostać założona na zęby:
- Po leczeniu kanałowym
- Ukruszone
- Złamane
- Uszkodzone w takim stopniu, że nie można założyć wypełnienia w taki sposób, aby ząb prezentował się dobrze
- Przebarwione
Koronkę cyrkonową można założyć też na implanty, dzięki czemu uzyskamy piękny i trwały uśmiech. Jeśli pacjent nie jest zadowolony ze swoich zębów koniecznie, powinien zdecydować się na poprawę ich wyglądu. Zwlekanie może doprowadzić do jeszcze gorszego stanu stałego uzębienia, a nawet utraty zębów.
Jak wygląda proces założenia koronki cyrkonowej?
Pierwszym etapem jest przeprowadzenie wywiadu z pacjentem oraz zlecenie niezbędnych badań. Specjalista musi ocenić stan jamy ustnej i dopasować tutaj odpowiednią metodę, która zostanie wykorzystana w celu poprawy wyglądu uzębienia.
Kolejny proces to oszlifowanie zęba. Jest to konieczne, aby możliwe było założenie koronki. Po oszlifowaniu pobierany jest wycisk, który posłuży do przygotowania tej właściwej koronki. Na ten czas u pacjenta zakładana jest korona tymczasowa.
Założenie koronki to ostatni etap. Koronka nazębna w celu jej zamocowania jest cementowana. Ważne jest tu prawidłowe zacementowanie, aby pod koronkę nie dostawały się resztki pokarmów, co mogłoby doprowadzić do poważnych komplikacji.
Może spodobać Ci się również:
Pakowanie z użyciem folii stretch to prosty sposób na zabezpieczenie towaru zarówno przed osobami trzecimi, jak i czynnikami zewnętrznymi. Aby ta czynność była jeszcze prostsza świetnym rozwiązaniem jest owijarka do…
Czytaj więcej