czwartek, 21 listopada 2024r.

Jak działa automat prętowy?

Jak działa automat prętowy?

Do obróbki niewielkich, mniej wymagających elementów, może sprawdzić się wykorzystanie automatów prętowych. To urządzenia, dzięki którym  można w krótkim czasie wykonać dużą liczbę detali o podobnym kształcie. Nowoczesne automaty łączą w sobie kompleksową obróbkę, przez co jego produkcja przebiega w sposób szybki i zautomatyzowany. Jak działa takie urządzenie? Sprawdzimy w tym artykule…

Czym jest automat prętowy?

To urządzenie, które znajduje zastosowanie przy obróbce detali z materiału prętowego. Automaty wykorzystywane były już od kilku wieków, obecnie nadal są popularne ze względu na zmianę w ich konstrukcji. Dawniej do produkcji detali wykorzystywały one sterowanie krzywkowe i zderzakowe, które ustępują obecnie nowoczesnym systemom CNC.

Automaty tokarskie można podzielić na 2 odmiany: jednowrzecionowe i wielowrzecionowe. Z kolei w pierwszej grupie wyróżnia się urządzenia rewolwerowe, przeznaczone do krótkiego toczenia oraz wzdłużne (do długiego toczenia) Jednowrzecionowe urządzenia różnią się również liczbą osi sterowanych numerycznie – ich ilość może wynosić od 4 do 11 osi.

Dlaczego warto korzystać z urządzenia?

Automaty prętowe gwarantują precyzyjną obróbkę detali przeprowadzoną podczas pojedynczego cyklu pracy. Konstrukcja urządzenia została przygotowana tak, aby była jednocześnie sztywna i zespolona oraz doskonale tłumiła ruchy. Urządzenie wykorzystuje rozbudowany suport narzędziowy, dzięki któremu odpowiednie końcówki skrawające detal są automatycznie pobierane i wykorzystywane.

Urządzenie umożliwia również pracę wrzeciona w trybie osi obrotowej. Pozwala to na przeprowadzenie procesów frezowania czy gwintowania poprzecznego lub wzdłużnego, a także wiercenia otworów poza osią obrotu detalu. Wpływa to na skrócenie czasu obróbki elementów. Dodatkowym atutem urządzenia jest numeryczny system  sterowania, dzięki któremu projektowanie pracy jest łatwe i intuicyjne.

Automat prętowy posiada inne cechy…

Współczesne automaty tokarskie posiadają kasety narzędziowe oraz suporty krzyżowe, w których mogą zostać zmagazynowane potrzebne końcówki skrawające. Przy urządzeniach wielowrzecionowych, wrzeciona mogą być łożyskowane z wykorzystaniem bębna integrującego, co znacznie zwiększa wydajność obróbki automatu.

W urządzeniach rewolwerowych obrabiany pręt od razu jest wysuwany na całą długość toczenia. Z kolei przy automatach wzdłużnych sterowanych numerycznie wykorzystywane jest krótkowysięgowe podparcie obrabianego materiału. W tym przypadku urządzenie wykonuje ruch posuwowy wzdłuż osi Z w tulei prowadzącej. Te rozwiązania wpływają na szybkość produkcji detali i precyzyjność prac.

Może spodobać Ci się również:

photo 1502139214982 d0ad755818d8cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidM3wxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw1fHxwc3ljaG9sb2dpc3QlMjB0aGVyYXB5fGVufDF8MHx8fDE2ODUzNTQ5NDh8MAixlibrb 4.0.3q80w1080

Zalety korzystania z centrum psychoterapii i posiadania kontraktu terapeutycznego

1 marca 2024

W dzisiejszym szybkim tempie życia coraz więcej osób zmagających się z problemami emocjonalnymi czy psychologicznymi zwraca się o pomoc do profesjonalnych terapeutów. W związku z tym rośnie znaczenie centrów psychoterapii,…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady