niedziela, 05 maja 2024r.

Jakie są zalety tynków cementowych? Sprawdzamy podstawowe cechy popularnych mieszanek

unnamed file 6

Do przygotowania zaprawy tynkowej wykorzystywane są różne typy mieszanek. Każda z nich ma zestaw określonych cech, które powodują ich odpowiednie związanie na powierzchni ściany. Spośród tego typu zapraw, jednymi z częściej stosowanych są tynki cementowo-wapienne, które świetnie pokrywają zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne powierzchnie. Czym charakteryzuje się ten typ zaprawy?

Jak tworzy się tynki cementowo-wapienne?

Tynk cementowo-wapienny zwykle tworzy mieszanka zawierająca cement, wapno palone oraz dodatki ułatwiające wiązanie na ścianach. Materiał może być wykorzystany do ostatecznego wykończenia powierzchni, lub jako mieszanka podkładowa.

Zaprawa może być nakładana w sposób tradycyjny lub wykorzystując agregaty tynkarskie. W tym drugim przypadku wymagane jest jednak wyższe rozcieńczenie składników, które nie będą w ten sposób zatykać węższych dysz pistoletu natryskowego. Zaprawę należy nakładać na podłoże o wilgotności wynoszącej maksymalnie 3%. Zwykle proces przeprowadza się dwuetapowo – najpierw przygotowana jest obrzutka, następnie nakładany tynk właściwy.

Zalety tynków cementowo-wapiennych.

Zaprawa tego typu ma sporo zalet. Przede wszystkim tynki mają wysoką wytrzymałość strukturalną, przez co są bardzo odporne na mechaniczne uszkodzenia. Odpowiednio związana mieszanka jest w stanie oprzeć się szkodliwym czynnikom związanym z warunkami pogodowymi. Tego typu zaprawa świetnie radzi sobie z uderzeniami, nalotami rdzy oraz działaniem wilgoci.

Z wykorzystaniem tynku cementowego nałożonego przez agregat tynkarski można w łatwy sposób przygotować gładką powierzchnię ścian. Jej struktura będzie gładka, pozbawiona krzywizn i nierówności, co wpłynie na estetykę przygotowanej powierzchni ścian.  Tynki cementowe w łatwy sposób mogą być również nakładane na przygotowaną powierzchnię.

Wady tynków cementowych

Jak każdy materiał, również tynki cementowe mają swoje wady. Głównym problemem podczas stosowania mieszanek jest długi czas schnięcia. Może to stanowić problem ze względu na konieczność utrzymania odpowiednich warunków wilgotności i temperatury do czasu odpowiedniego stwardnienia naniesionej powłoki. W przypadku tynku, o grubości 1,5 cm czas schnięcia wynosić może nawet miesiąc i dopiero po tym czasie można wykorzystać agregaty tynkarskie do nałożenia kolejnych powłok.

Dodatkową wadą jest chropowaty kształt zaprawy. W przypadku tynków gipsowych można przygotować idealnie gładką powierzchnię, która przy zastosowaniu tynków cementowo-wapiennych jest bardzo trudna do osiągnięcia.

Może spodobać Ci się również:

photo 1519641471654 76ce0107ad1bcropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwyfHxncHMlMjBjYXJ8ZW58MXwwfHx8MTY2NzUxNTM3Mgixlibrb 4.0.3q80w1080

Jak można łatwo stracić nowy samochód? Sprawdź, jak kradną samochody i jak tego uniknąć?

1 kwietnia 2024

Kradzież samochodu to jedna z najgorszych rzeczy, jaka może nam się przydarzyć. Uniknięcie kradzieży poprzez samodzielne działania zabezpieczające wcale nie jest takie proste, jeśli już przestępcy zainteresują się naszym autem,…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady