poniedziałek, 29 kwietnia 2024r.

Jak to jest zrobione? Szklane butelki pod względem sposobów ich tworzenia

unnamed file 8

Szkło towarzyszy nam od niepamiętnych czasów. To wytrzymały surowiec, który wykorzystywany jest do produkcji opakowań, wykończeń budynków, elementów osłonowych, a także dekoracyjnych. Od wieków, jedynie w niewielkim stopniu zmieniła się także technologia wytwarzania tego surowca. Proces nie należy do łatwych i wymaga szczególnych warunków, które zapewnić może jedynie odpowiednio przystosowana huta szkła. Jak powstają popularne butelki i inne naczynia z tego surowca?

Proces produkcji rozpoczyna się od piasku

Do stworzenia surowca wykorzystuje się specjalny typ skał,  występujących w naturalnym środowisku. Mowa oczywiście o tzw. piasku szklarskim, który fabryka szkła stosuje jako surowiec bazowy. Jest to skała zawierająca praktycznie czysty kwarc i nieliczne domieszki minerałów ilastych. Dodatkowo, do mieszanki dodaje się inne składniki, takie jak utwardzacze, tlenki sodu, potasu i magnezu oraz dodatki barwiące, w przypadku produkcji szkła ozdobnego.

Producent szkła następnie miesza i podgrzewa składniki aż do pełnego przetopienia. Później rozpoczynają się procesy rozciągania, formowania, kształtowania i ostatecznego wykończenia masy szklarskiej. Proces ten jest długotrwały i składa się z kilku etapów. W kolejnym kroku wyroby są magazynowane w specjalnych pomieszczeniach, gdzie stopniowo obniżana jest ich temperatura.

Skomplikowane procesy formowania szkła

Roztopiona masa szkła ma temperaturę właściwą wynoszącą kilkaset stopni. Tak gorąca masa, jeszcze przed ostygnięciem musi zostać poddana formowaniu i rozciąganiu. W dawnych czasach proces ten przeprowadzali hutnicy, którzy ręcznie, z wykorzystaniem kształtowników żeliwnych oraz powietrza formowali i wydmuchiwali określone kształty.

Obecnie butelki szklane produkuje się w sposób bardziej zmechanizowany. Masę szklaną specjalne maszyny tną na odpowiedniej wielkości kawałki, które następnie przepuszczane są przez specjalne pracy i urządzenia formujące. Pozwala to znacznie usprawnić i przyspieszyć proces produkcji bez podwyższania jej kosztów.

Na koniec – dekorowanie

Zdobienie butelek zwykle przeprowadzane jest już po ukończeni procesu produkcji. Do tego celu, huty szkła mogą wykorzystać zróżnicowane metody takie jak metalizację, malowanie, sitodruk czy matowanie. Obecnie projektowanie i stworzenie motywów barwnych odbywa się z wykorzystaniem sprzętu komputerowego, co wpływa na zwiększenie precyzyjności wyrobów.

W przypadku tworzenia kolorowego szkła sprawa wygląda nieco inaczej. Wtedy, już na etapie przygotowania mieszanki surowca, do jego składu dosypuje się odpowiednich ilości określonego metalu, który odpowiada za efekt barwny. 

Może spodobać Ci się również:

photo 1627666260660 812e4684a600cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxMHx8R1BTfGVufDF8MHx8fDE2NjA2NzU5Mjcixlibrb 1.2.1q80w1080

Jak zwiększyć dokładność GPS? Dlaczego nie wszystkie lokalizatory GPS są dobre?

1 sierpnia 2022

Lokalizatory GPS to urządzenia służące do namierzania aut. Za ich pomocą możemy znaleźć każdy pojazd, który został skradziony. Jednak czy każdy nadajnik GPS jest zawsze dokładny? Niestety kwestia ta zależy…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady