RTG weterynaryjne – na co zwrócić uwagę przy zakupie aparatury?
Wśród narzędzi diagnostycznych badania rentgenowskie zajmują bardzo wysoka pozycję. Lekarz weterynarii, który ma możliwość wykonania obrazowania w warunkach posiadanej placówki, zdecydowanie może szybciej i trafniej ocenić stan czworonożnego pacjenta. Dzięki temu może również wprowadzić natychmiastowo odpowiednie procedury lecznicze.
Posiadanie aparatury RTG w gabinecie weterynaryjnym staje się coraz bardziej powszechne. Zakup takiego sprzętu dla wielu lekarzy jest inwestycją sporą, ale w pełni zwrotną w szybkim czasie. Warunkiem jest dopasowanie aparatury do własnego gabinetu.
Jaki aparat RTG wybrać do małej pracowni?
Czasy się zmieniają i technologiczne rozwiązania w dziedzinie radiografii wyparły analogiczne aparaty na rzecz urządzeń cyfrowych. Każdej wielkości placówka może skorzystać z takiej technologii i sięgnąć po wyposażenie dopasowane wielkością i wydajnością do gabinetu.
W małej placówce warto postawić na mniejszy stół rentgenowski i niewielki cyfrowy aparat RTG dla weterynarii. Cyfrowe aparaty połączone z komputerem dają możliwość uzyskiwania zdjęć wysokiej jakości i możliwość ich obróbki. Warto, więc pamiętać o odpowiednim urządzeniu stanowiska operatora komputera.
Co powinien zawierać zestaw do badań RTG?
Cały zestaw do badań RTG składa się z wielu urządzeń. W zależności od wielkości miejsca w klinice można zdecydować się na kompleksowy system radiografii cyfrowej lub wybrać tylko niektóre z jego części. Podstawą jest lampa rentgenowska będąca źródłem promieniowania jonizującego oraz aparat i detektor przetwarzające takie promieniowanie na obraz cyfrowy.
Z dodatkowych urządzeń do radiografii cyfrowej, choć nie zawsze koniecznych, wymienić można stół rentgenowski. Jest to element niezbędny przy badaniach z udziałem stacjonarnego systemu rentgenowskiego, ale już przy przenośnym, niewielkim aparacie RTG nie jest konieczny.
Inne elementy niezbędne dla prowadzenia pracowni radiograficznej
Pracownia radiograficzna ma specyficzne środowisko narażone na niebezpieczne działanie promieni rentgenowskich. W związku z tym bezwzględnie należy zaopatrzyć gabinet w odzież ochronną, czyli fartuch RTG, rękawice rentgenowskie i osłony przeciw promieniowaniu. Warto pamiętać, że pracownia RTG musi być zgodna po względem bezpieczeństwa i funkcjonowania z wytycznymi Państwowej Agencji Atomistyki.
Wyposażenie pracowni diagnostyki obrazowej wykorzystującej radiografie cyfrową musi być uzupełnione wysokiej klasy przystosowanym do badań RTG monitorem. Im wyższa jakość obrazu, tym krótszy czas diagnozowania, a tym samym większe bezpieczeństwo w gabinecie.
Może spodobać Ci się również:
Przepisy BHP jasno określają, że na pracodawcy ciąży obowiązek zapewnienia odzieży chroniącej zdrowie pracownika, jak również jego prywatny ubiór. Często odzież ochronna traktowana jest, jako synonim odzieży roboczej. Są jednak…
Czytaj więcej