Co obejmuje ubezpieczenie AC? Sprawdzamy kiedy taka polisa będzie przydatna
Dodatkowe zabezpieczenie samochodu przyda się zawsze. Nawet przy bezbłędnej jeździe jesteśmy narażeni na chwilę nieuwagi, które mogą skończyć się wypadkiem. Aby mieć pewność, że w takiej sytuacji uzyskamy odszkodowanie, warto wykupić ubezpieczenie AC. To polisa, dzięki której możemy poczuć się pewniej i bezpieczniej na drodze…
Kiedy AC będzie przydatne?
To ubezpieczenie dodatkowe, które nie musimy wykupywać do samochodu. Państwo nakłada na kierowców obowiązek posiadania polisy OC, jednak ta może w niektórych przypadkach okazać się nieprzydatna. To ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, nie pokryje więc kosztów, chociażby kradzieży, uszkodzenia auta spowodowanego wjazdem w drzewo czy wypadku z winy właściciela.
Sprawa wygląda inaczej, gdy mamy Autocasco. Ubezpieczenie może objąć szereg sytuacji i to od możliwości finansowych właściciela zależy zakres ochrony. Warto jednak pamiętać, że rozbudowane pakiety wiążą się ze sporym wydatkiem, niekiedy za dodatkową polisę trzeba zapłacić nawet kilka tysięcy złotych.
Kto powinien mieć polisę AC?
Odpowiedź jest prosta: ten, kto chciałby zabezpieczyć swój pojazd na szereg ewentualnych okoliczności losowych. Oczywiście nie u każdego taki pakiet będzie opłacalny. Do kupowania AC niechętnie podchodzą szczególnie posiadacze starszych samochodów, ponieważ w ich przypadku koszty eksploatacji z ubezpieczeniem mogłyby być zbyt duże.
AC będzie jednak nieocenionym wsparciem dla posiadacza nowego samochodu. Jego ewentualne uszkodzenie może wiązać się z ogromnymi kosztami naprawy, a polisa AC może pomóc w rekompensacie szkód. To również świetne zabezpieczenie na wypadek kradzieży, a jak wiadomo nowe auto przyciąga uwagę przestępców. Posiadacze takich modeli z pewnością chętniej wydadzą dodatkowe pieniądze, by utrzymać wysoką wartość samochodu jak najdłużej.
Na co zwrócić uwagę w trakcie doboru ubezpieczenia?
W pierwszej kolejności warto dokładnie ustalić zakres ubezpieczenia. AC nie jest objęte systemem prawnym, dlatego klienci mogą dowolnie uzgadniać warunki umowy i starać się o ochronę np. przed:
- kradzieżą części lub całego pojazdu,
- wypadkami, których przyczyną był właściciel,
- negatywnymi skutkami gradobicia i innych czynników pogodowych.
W każdym przypadku, przed podpisaniem umowy warto dokładnie zapoznać się też z OWU. Znaleźć w nich można prawa i obowiązki ubezpieczyciela oraz kierowcy. Szczególnie zwróć uwagę na sposób przyznawania odszkodowania, zakres ubezpieczenia oraz wyłączenia, czyli sytuacje, w których firma może odmówić wypłaty świadczenia.
Może spodobać Ci się również:
Absolwent prawa, robiący aplikację w kancelarii prawnej, od początku musi znać obowiązujący dress code. Strój do pracy w zawodzie adwokata musi odzwierciedlać jego powagę oraz prestiż, a także budzić zaufanie…
Czytaj więcej