Co zrobić, gdy niemiecki pracodawca nie płaci? Pomoc prawnika
Jeśli pracodawca płaci tylko część należnego wynagrodzenia i odracza wypłatę w całości, powinno to być ostrzeżenie dla pracownika i powinien on natychmiast zareagować. Zwłaszcza, że prawo w tej sytuacji jest korzystne dla pracownika, ale musi on zapoznać się z podstawą prawną.
Wprowadzenie do problemu
Im dłużej będziesz czekać na niezapłacone wynagrodzenie, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że je odzyskasz. Cóż, mogą stracić prawo do otrzymania odpowiedniego odszkodowania. Ale co zrobić w takiej sytuacji, do kogo się zwrócić iw jakiej kolejności? Ma to ogromne znaczenie, gdy chodzi o coś takiego jak umowa o pracę Niemcy.
Otóż, gdy zauważymy, że w firmie dzieje się coś niepokojącego, a pracodawca przestaje płacić pensję, przekonując go do chwilowych kłopotów finansowych i po jakimś czasie wszystko przepłacać, powinniśmy tego samego dnia zareagować i przestrzegać prawa pracy.
Kwestia upomnienia
Jeśli zauważymy, że pracodawca zapłacił tylko część wynagrodzenia lub w ogóle go nie wypłacił, napisz do pracodawcy przypomnienie. Taki list powinien zawierać informację o zaległej kwocie oraz terminie – kiedy pracodawca wypisze nam pieniądze. Wskazane byłoby wskazanie daty, na przykład tydzień po wysłaniu listu.
Często układy zbiorowe określają terminy dla tych listów. Jeśli nie wyślemy przypomnienia w określonym czasie, możemy utracić utraconą kwotę. Często termin ten wynosi 3 miesiące. Każdy, kto nie zawarł w umowie tego postanowienia i nie ma określonych punktów związanych z wynagrodzeniem, powinien niezwłocznie napisać takie pismo. Przypomnienie najlepiej wysłać listem poleconym, aby potwierdzić, że pracodawca otrzymał pismo. Warto o tym pamiętać, jeżeli mamy podpisaną umowę o pracę Niemcy.
Nakaz zapłaty
Jeśli firma nie odpowie na ostrzeżenie, prawnicy zalecają wysłanie nakazu zapłaty. Musimy jednak mieć pewność, że wynagrodzenie, które nie zostało nam wypłacone, to pieniądze, które musimy pożyczyć, a nie dodatkowe koszty nadgodzin czy inne dodatkowe pensje. Polecenie zapłaty jest prostym środkiem nacisku na leniwych pracodawców. Wszystko, co musisz zrobić, to wypełnić formularz przypominający o prawie pracy i złożyć go w sądzie pracy.Miejmy to na uwadze posiadając umowę o pracę Niemcy.
Następnie sąd wysyła do pracodawcy nakaz zapłaty, a pracodawca musi odpowiedzieć na pismo w ciągu tygodnia, płacąc zaległe wynagrodzenie lub wnosząc sprzeciw. Jeśli w ogóle nie ustosunkuje się do nakazu, w sprawę zaangażowany jest komornik. Jeżeli procedura płatności zakończy się niepowodzeniem, poszkodowany musi zwrócić się do prawnika zajmującego się prawem pracy, który następnie złoży skargę do sądu pracy. Istnieją również pewne terminy.
Może spodobać Ci się również:
Moda ma to do siebie, że lubi wracać. Linoleum, niegdyś bardzo popularne, stopniowo znikało z podłóg domów i mieszkań. Teraz śmiało można powiedzieć, że zyskało nowe życie. Wszystko dzięki jego…
Czytaj więcej