środa, 15 stycznia 2025r.

Czy leczenie kanałowe jest bezpieczne? Dlaczego zastosowanie tego leczenia w niektórych przypadkach jest konieczne?

photo 1643660527098 559f89e45a92cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw2MXx8ZGVudGlzdHxlbnwxfDB8fHwxNjY5NDg3NjE2ixlibrb 4.0.3q80w1080

Leczenie kanałowe przeprowadzane jest wtedy, gdy nie ma już innych możliwości leczenia chorego zęba. Jest to ostatnia szansa na to, aby ząb zaatakowany przez próchnicę został zachowany. Niestety leczenie endodontyczne budzi wiele obaw wśród pacjentów. Pomimo stosowania nowoczesnych metod tego leczenia, pacjenci obawiają się, że tak inwazyjne leczenie będzie miało niekorzystny wpływ na zęba. Czy leczenie kanałowe naprawdę jest takie złe i kiedy niezbędne jest jego wdrożenie?

Leczenie kanałowe – czy jest to bezpieczny zabieg?

Duża próchnica i stan zapalny miazgi zęba to wskazania do tego, aby przeprowadzić leczenie kanałowe. Nie zawsze wystarczające będzie oczyszczenie zęba ze zmian próchniczych i założenie plomby. Jeżeli konieczne jest oczyszczenie kanałów, powierzchowne wyleczenie nic nam nie da. W takiej sytuacji stomatolog musi oczyścić kanały, wypełnić je i dopiero założyć plombę.

Jeżeli takie leczenie nie zostanie jak najszybciej wdrożone, ząb ulegnie całkowitemu zniszczeniu. Należy wiedzieć, że leczenie endodontyczne jest całkowicie bezpieczne dla pacjenta. 

Pomimo tego, że zabieg ten wiąże się z większą ingerencją, to nie ma on żadnego negatywnego wpływu na organizm. Oczywiście zdarzają się powikłania po takim leczeniu, jednak skorzystanie z usług profesjonalnego gabinetu i nowoczesnych metod leczenia kanałowego zdecydowanie zmniejsza ryzyko jakichkolwiek komplikacji.

Jak wygląda leczenie kanałowe z zastosowaniem mikroskopu?

Mikroskop jest urządzeniem, które bardzo ułatwia przeprowadzenie leczenia kanałowego. Urządzenie to umożliwia przybliżenie wnętrza zęba. W przypadku bardzo zaawansowanych zmian próchnicznych dokładne oczyszczenie mogłoby być trudne, a czasami nawet niemożliwe. Mikroskop pomaga tutaj uratować zęby, dla których w przeciwnym razie nie byłoby już żadnej możliwości wyleczenia.

Oprócz zastosowania mikroskopu proces leczenia kanałowego niczym nie różni się od tradycyjnego leczenia endodontycznego. Stosując tak nowoczesny sprzęt, efekty leczenia są znacznie lepsze, a pacjenci mogą zachować swoje stałe zęby, nawet pomimo wcześniejszych znacznych zniszczeń. Leczenie kanałowe we Wrocławiu przeprowadzone pod okiem doświadczonego specjalisty i z zastosowaniem nowoczesnego sprzętu pozwala na uzyskanie naprawdę zadowalających efektów.

Wypełnienie overlay – czym jest i kiedy stosuje się tę metodę?

Metoda wypełnienia zęba overlay pozwala na odbudowanie zniszczonych tkanek zęba. Często ten sposób wypełnienia zalecany jest po leczeniu kanałowym, ponieważ w wyniku zaawansowanej próchnicy dochodzi do dużego zniszczenia zęba. Wypełnienie w takiej sytuacji musi być trwałe. Stomatolodzy polecają tu, więc wypełnienie overlay, gdyż po leczeniu endodontycznym sprawdza się najlepiej.

Wypełnienie overlay wymaga najczęściej 2 wizyt stomatologicznych. Specjalista musi oczyścić zęba i pobrać wycisk. Na kolejnej wizycie kończony jest zabieg. Zastosowanie tego materiału kompozytowego sprawia, że nie można odróżnić go od pozostałych zębów. Prezentuje się on naturalnie i jest wytrzymały. Odbudowanie zęba w taki sposób to jedno z najlepszych rozwiązań w stomatologii.

Może spodobać Ci się również:

geosiatka do stabilizacji gruntu ktora znacznie przewyzsza inne metody wzmacniania powierzchni wybierz geosiatke i ciesz sie prostota jej uzycia.jpg

Geosiatka do stabilizacji gruntu, która znacznie przewyższa inne metody wzmacniania powierzchni. Wybierz geosiatkę i ciesz się prostotą jej użycia

1 września 2024

Wyróżnia się grunty, które wymagają wzmocnienia, ponieważ w przeciwnym razie ich użytkowanie nie byłoby możliwe. Zapadające się podłoże, czy osuwające skarpy to miejsca, które należy odpowiednio zabezpieczyć. Poznaj geosiatkę, czyli…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady