Ile trwa terapia alkoholowa? Od czego zależy okres leczenia?
Uzależnienie to stan, który bezpośrednio oddziałuje na zdrowie oraz sytuację osoby uzależnionej. Jednym z problemów, z jakimi boryka się wiele osób, jest nadmierne spożywanie alkoholu. Oczywiście należy tutaj odróżnić okazjonalne sięganie po alkohol od spożywania go w nadmiernych ilościach. Jeżeli nie umiemy sobie odmówić alkoholu, warto rozważyć terapię alkoholową, która pomoże nam pozbyć się nałogu.
Czas trwania terapii alkoholowej
Podjęcie decyzji o odbyciu terapii alkoholowej niekiedy jest bardzo trudne, ponieważ chory zazwyczaj twierdzi, że nie jest on uzależniony. Niestety takie sytuacje prowadzą do poważnych problemów w pracy, małżeństwie, a nawet zdrowotnych.
Natychmiastowa reakcja oraz podjęcie odpowiedziach działań z pewnością korzystnie wpłynie na osobę uzależnioną. Czas trwania takiej terapii jest kwestią indywidualną, a więc okres ten zależy od uzależnienia danej osoby. Najczęściej, jednak terapia alkoholowa trwa 3 miesiące w przypadku leczenia w zakładzie zamkniętym.
Oprócz tego wyróżniamy również możliwość leczenia, gdy chory przebywa na co dzień w domu. W takiej sytuacja bardzo ważna jest motywacja, a osoba chora musi zrozumieć, że ma problem z alkoholem. Tutaj czas trwania leczenia może trwać nawet do 12 miesięcy.
Choroba alkoholowa – problem nie tylko chorego
Osoba uzależniona od alkoholu nie zawsze ma świadomość tego, że jej choroba wpływa na pozostałych członków rodziny. W takiej sytuacji warto pomyśleć nad terapią rodzinna, która umożliwi członkom rodziny uzależnionego normalnie funkcjonować.
Życie z osobą uzależnioną od alkoholu jest bardzo trudne dlatego, aby zacząć normalnie żyć bardzo często konieczna jest terapia nie tylko dla alkoholika, ale również jego rodziny. Pomimo tego, że czas leczenia nie jest łatwy zarówno dla uzależnionego, jak i jego bliskich nie warto rezygnować z takiej możliwości.
Terapia alkoholowa to nie wszystko
Osoba uzależniona od alkoholu powinna wiedzieć, że samo leczenie nie wystarczy. Okres terapii w końcu się skończy, a chory będzie musiał nauczyć się żyć bez alkoholu. Co więcej, taka osoba będzie musiała umieć odmówić sobie tego alkoholu, a to może być niezwykle trudne.
Silna wola walki oraz wyznaczenie sobie celu jest jednym z elementów, który liczy się w tej sytuacji. Nie należy zapominać tutaj także o wsparciu i zrozumieniu ze strony rodziny, ponieważ chory oprócz tego, że będzie musiał walczyć z nałogiem, powinien wiedzieć, że nie jest z tym wszystkim sam.
Może spodobać Ci się również:
Bieganie to bardzo popularna dyscyplina sportowa, na której uprawianie, decyduje się coraz więcej osób. Jest to dosyć prosta aktywność i mogą swoich sił spróbować tu także osoby, które nigdy wcześniej…
Czytaj więcej