piątek, 04 kwietnia 2025r.

Jak wybrać tabletki antynikotynowe?

unnamed file 7

Rzucanie palenia nie jest łatwe i nie zawsze wystarczy do tego „silna wola”. Czasem wymagane jest wsparcie terapeutyczne, a także farmakologiczne. W każdym razie warto skorzystać z porady lekarza lub specjalisty, który dobrze dobierze formę terapii.

W aptekach dostępne są preparaty w postaci gum i tabletek, niektóre bez recepty, inne na receptę. Tabletki antynikotynowe w przeważającej mierze oparte są o bupropion lub wareniklinę. Są to silne substancje czynne, które powodują, że tabletki mogą być zaordynowane jedynie przez lekarza na receptę.

Rzucanie palenia i pomoc lekarza

Leki wspomagające rzucanie palenia o silnym działaniu może przepisać lekarz podstawowej opieki medycznej. Musi on stwierdzić nałóg po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu oraz testach uzależnienia od nikotyny. Tylko takie działanie powoduje, że dobierać może pacjentowi odpowiednie tabletki, które nie zaszkodzą organizmowi.

Wareniklina to silnie działający związek chemiczny, który może wywołać niepożądane skutki uboczne. Z tego względu należy dokładnie odmierzyć dawkowanie oraz dopasować odpowiednie tabletki. Bez pomocy lekarskiej niestety będzie to niemożliwe, dlatego walcząc z nikotynizmem warto zasięgnąć specjalistycznej porady.

Jak działają tabletki z warenikliną?

Wareniklina jest skuteczną substancją stosowaną w leczeniu uzależnienia od nikotyny. Łącząc się z receptorami nikotynowymi w układzie nerwowym, zastępuje nikotynę dostarczaną podczas palenia papierosa. W efekcie tabletki hamują potrzebę zapalenia kolejnego papierosa i osłabiają objawy głodu nikotynowego.

Wareniklina skutecznie działa również na zespół odstawienia nikotyny. Jej działanie zapobiega stanom lękowym, drażliwości oraz agresji. Rzucanie palenia z wykorzystaniem tabletek antynikotynowych z warenikliną staje się łatwiejsze i jest spowodowane zmniejszeniem chęci sięgnięcia po papierosa.

Skutki uboczne tabletek antynikotynowych

Stosowanie jakichkolwiek substancji silnie działających na organizm jest zwykle zagrożone skutkami ubocznymi. Wareniklina, pomimo, że nie jest substancją uzależniającą, tak jak nikotyna, to również złe jej zastosowanie może wywołać niepożądane efekty. Rzucając palenie warto zwracać szczególną uwagę na funkcjonowanie własnego organizmu.

Tu wyróżnić trzeba bezsenność lub senność, bóle głowy, a czasem nudności. Często występującymi objawami są również, zaparcia lub biegunki oraz przewlekłe zmęczenie. Tylko lekarz po zgłoszeniu się z objawami złego samopoczucia może określić, czy jest to efekt zażywania tabletek, czy po prostu efekt odcięcia organizmu od nikotyny.

Może spodobać Ci się również:

photo 1625585598750 3535fe40efb3cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxMjl8fGhvbWUlMjBmdXJuaXR1cmV8ZW58MXwwfHx8MTY3MjMyOTg2OAixlibrb 4.0.3q80w1080

Czy meble rozkładane to dobry wybór? Jakie meble idealnie sprawdzą się w niewielkich pomieszczeniach?

1 stycznia 2024

Meble rozkładane to nie tylko kanapy, ale wiele innych rodzajów mebli. Obecnie producenci oferują wiele udogodnień w postaci mebli rozkładanych, co jest bardzo korzystnym rozwiązaniem dla klientów. Takie meble to…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady