poniedziałek, 25 listopada 2024r.

Jak zarejestrować samochód na działalność gospodarczą? Na co zwrócić uwagę?

unnamed file 6

W większości działalność gospodarcza wymaga od przedsiębiorcy posiadania samochodu. Aby był on korzystnym przedmiotem użytkowym, a nie kosztownym rarytasem, warto go kupić w ramach działalności. To spowoduje, że odpowiednio zarejestrowane auto stanie się środkiem trwałym i będzie możliwe odliczenie kosztów amortyzacji.

Przepisy prawne warunkują takie wpisy i należy w tym celu przygotować odpowiednią dokumentację. Tym samym właściciel firmy powinien zasięgnąć rady u swojego doradcy, gdyż w aktualnie obowiązującym prawie fiskalnym nietrudno się pogubić. Tylko wykwalifikowana pomoc przy rejestracji samochodu może nas ustrzec przed przykrymi konsekwencjami. 

Rejestracja auta na spółkę lub działalność jednoosobową

Zakup samochodu w przypadku jednoosobowej działalności jest dość prostą sprawą. Tek, kto kupuje, staje się właścicielem auta, będąc jednocześnie właścicielem firmy. Rejestracja, w związku z tym również jest prosta. Pamiętać jedynie trzeba, że zakupu dokonać należy na swoje nazwisko, jako osoba fizyczna.

W przypadku spółki rzecz się nieco komplikuje. Samochód, który ma być środkiem trwałym powinien należeć do podatnika. To oznacza, że zakupu dokonuje spółka i na nią są wystawiane dokumenty zakupowe. Z kolei rejestracja auta musi być dokonana na poszczególnych wspólników.

Auto, jako środek trwały. Jakie musi spełnić warunki?

Samochód dla firmy może być zakupiony w salonie samochodowym lub w komisie. Niezależnie, czy jest to nowe auto, czy używane, podmiot sprzedający musi wystawić fakturę VAT. Dopiero to warunkuje wpisanie samochodu w środki trwałe przez księgowość. Jednocześnie warto nadmienić, że auto może pochodzić od osoby fizycznej lub osoby prowadzącej działalność zwolnioną z VAT, ale wówczas do działu księgowego musi wpłynąć faktura bez VAT.

Kolejnym warunkiem uzyskania z auta środka trwałego jest zgłoszenie jego użytkowania na min. 1 rok. Ważne jest również, by auto było kupione przez właściciela firmy lub jego pełnomocnika i zdecydowanie było sprawne.

Amortyzacja, czyli jakie korzyści z auta może mieć przedsiębiorca?

Doradca finansowy wybiera metodę amortyzacji i określa jej plan. Od kolejnego miesiąca są prowadzone odpisy amortyzacyjne. Zdecydowanie zalecane jest zasięgnięcie porady profesjonalistów, aby wszystkie formalności zostały spełnione.

Dobry doradca pomoże również w określeniu, jaki VAT może od zakupu auta odliczyć przedsiębiorca. 100% VAT można odliczyć, jeśli auto jest użytkowane tylko na firmę. Natomiast auto zarejestrowane do celów działalności oraz prywatnych może być odliczone w wysokości 50% VAT.

Może spodobać Ci się również:

Chirurgiczne usuwanie ósemek – jak wygląda?

1 stycznia 2022

U dorosłego człowieka pełne uzębienie, to 32 zęby. Popularnie zwane zębami mądrości ósemki są trzecimi trzonowcami i traktowane są jako organ szczątkowy. Oznacza to, że w procesie ewolucji straciły one…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady