niedziela, 16 czerwca 2024r.

Kiedy deweloper daje klucze do mieszkania? Jak wygląda proces odebrania kluczy od dewelopera?

photo 1559599224 f1d3a48f1244cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMXwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw2M3x8ZmxhdHN8ZW58MXwwfHwixlibrb 1.2.1q80w1080

Odbiór kluczy przez nowego właściciela mieszkania to najważniejszy moment, jeżeli chodzi o sfinalizowanie zakupu nieruchomości. Każda osoba, która planuje nabyć nowe mieszkanie, powinna wiedzieć, jak wygląda proces jego zakupu. Ponadto warto też zwrócić uwagę na to, kiedy nowy właściciel mieszkania może otrzymać klucze od dewelopera?

Odbiór kluczy od dewelopera

Zakup nowego mieszkania od dewelopera różni się od zakupu mieszkania z rynku wtórnego. Tak samo wygląda to w przypadku przekazania kluczy, gdzie konkretny czas jest określony w ustawie deweloperskiej.

Oczywiście w umowie deweloperskiej nie zawsze użyte jest określenie „przekazanie kluczy”, co oznacza, że zapis ten może brzmieć nieco inaczej. Najczęściej przekazanie kluczy odbywa się w momencie przeniesienia własności na nowego właściciela mieszkania. W tym celu należy podpisać umowę przenoszącą własność.

Od chwili, gdy deweloper wręczy klucze właścicielowi nie może bez jego zgody wejść już do sprzedanej nieruchomości. Nieco inaczej wygląda to w sytuacji, kiedy zostaną znalezione usterki. Wtedy właściciel musi wpuścić dewelopera, aby ten mógł dokonać naprawy.

O czym warto pamiętać, odbierając klucze od dewelopera?

Odbiór kluczy od dewelopera zawsze powinien być poprzedzony dokładnym sprawdzeniem stanu nieruchomości. Jest to niezwykle ważne w uwagi na to, że w lokalu wszystko musi być zgodne z określonymi wymaganiami. Nowe inwestycje mieszkaniowe Lublin są regulowane przepisami, których deweloper powinien bezwzględnie przestrzegać.

Jeśli stwierdzimy, że nie mamy żadnych zastrzeżeń do nowego mieszkania, możemy bez problemu odebrać klucze od dewelopera. Jednak w sytuacji, kiedy w mieszkaniu znajdziemy usterkę, należy ten fakt zgłosić deweloperowi.

Sprawdzenie stanu technicznego mieszkania

Zdarza się, że osoby kupujące mieszkanie mylą pojęcie odbioru technicznego z odbiorem kluczy. Niestety pojęcia te nie zawsze są ze sobą powiązane i mogą mieć miejsce w różnym czasie. W sytuacji, gdy będziemy sprawdzali stan mieszkania, należy zwrócić uwagę nawet na najdrobniejsze szczegóły.

Zakup mieszkania to zazwyczaj ogromna inwestycja, dlatego zawsze mamy prawo wymagać, aby mieszkanie było w idealnym stanie. Niewielkie zarysowanie okien, czy inne niedoskonałości muszą zostać zgłoszone deweloperowi lub osobie, która jest obecna w czasie odbioru.

Niestety nie wszystkie usterki, można dostrzec od razu, a dopiero w momencie, gdy zamieszkamy już w nowym mieszkaniu. Tutaj również mamy prawo żądać naprawienia szkody, która powstała nie z naszej winy.

Może spodobać Ci się również:

photo 1494512163437 5d01c88c0e5acropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw3MHx8YXBhcnRtZW50fGVufDF8MHx8fDE2NzgyNzM5MTUixlibrb 4.0.3q80w1080

Mieszkania urządzone w stylu loftowym – dla kogo dedykowane są takie nieruchomości? Czy są to mieszkania dla każdego?

1 lutego 2024

Lubisz minimalizm, porządek i duże przestrzenie? A może dodatkowo interesuje Cię unikalna aranżacja, która jest zupełnie inna niż te spotykane w większości mieszkań? Jeśli dwa powyższe zdania, dotyczą właśnie Ciebie…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady