poniedziałek, 16 września 2024r.

Laserowe leczenie trądziku różowatego – czy istnieją jakieś przeciwwskazania?

Laserowe leczenie trądziku różowatego - czy istnieją jakieś przeciwwskazania?

Trądzik różowaty jest trudną do leczenia, przewlekłą chorobą skóry. Dotyka ona najczęściej osób o jasnej karnacji, w przedziale wiekowym pomiędzy 30 a 60 rokiem życia. Najwięcej zachorowań notuje się u kobiet, jednak najcięższe przypadki z ostrym przebiegiem są domeną mężczyzn. Etiologia tego schorzenia jest wieloaspektowa, a do najczęściej wymienianych przyczyn zalicza się czynniki genetyczne i środowiskowe. Do drugiej kategorii należą między innymi stres, zła dieta, mechaniczne uszkodzenia skóry, duże wahania temperatur otoczenia oraz nieprawidłowa pielęgnacja. Przyczyną pogorszenia stanu może być również zażywanie antybiotyków, leków przeciwzapalnych czy miejscowe stosowanie maści i kremów steroidowych. Jedną z nowoczesnych metod walki jest coraz powszechniej stosowana terapia laserowa.

Redukcja trądziku różowatego

Pierwszym krokiem w rozwiązaniu problemu jest właściwie postawiona diagnoza. Jeżeli zdecydujemy się na skorzystanie z lasera, musi być to poprzedzone wywiadem u dermatologa. Laserowe leczenie polega przede wszystkim na eliminowaniu przyczyny choroby, a nie tylko redukcji jej objawów. Przeprowadzony zabieg ma prowadzić do wygaszenia stanu zapalnego oraz wyeliminowania obecnych w skórze bakterii. Oprócz tego, światło ma za zadanie pobudzić do regeneracji uszkodzone naczynia krwionośne, czyli zredukować patologiczne zmiany w ich obrębie. Finalnie prowadzi to do zmniejszenia ich widoczności oraz ustąpienia zaczerwienienia.

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu

Mimo, że dostępność usług z zakresu medycyny estetycznej, w tym terapii laserowej, staje się powszechna, nie każdy powinien korzystać z tej metody. Leczenie trądziku różowatego światłem jest niewskazane między innymi dla osób z innymi aktywnymi chorobami i infekcjami skóry. Stosowanie wyklucza się też u osób z bielactwem, chorych na padaczkę lub nowotwór, zażywających leki fotouczulające lub sterydowe oraz zakażonych wirusem HIV lub WZW. Przed zabiegiem nie należy stosować sztucznej opalenizny oraz depilacji z użyciem wosku.

Przed podjęciem decyzji o laserowym leczeniu trądziku różowatego warto zapoznać się z najczęściej występującymi przeciwwskazaniami. Pomoże nam w tym konsultacja ze specjalistą, który udzieli nam wszystkich niezbędnych informacji. Konieczne będzie zatem zrewidowanie przyjmowanych leków oraz stosowanych wcześniej zabiegów. To ważne przez wzgląd na możliwość wystąpienia niepożądanych powikłań, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia.

Może spodobać Ci się również:

Drzwi do domów - jak wybrać? Na jakie się zdecydować?

Drzwi do domów – jak wybrać? Na jakie się zdecydować?

30 lipca 2020

Decydując się na zakup drzwi do domu, powinniśmy wziąć pod uwagę znacznie więcej czynników niż sam wygląd. Drzwi wejściowe oprócz tego, że stanowią wizytówkę naszej posiadłości, powinny być także funkcjonalne i stanowić ochronę domu wraz…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady