poniedziałek, 15 lipca 2024r.

Liternictwo nagrobkowe. O czym pamiętać?

Liternictwo nagrobkowe. O czym pamiętać?

Wybierając litery na nagrobek, należy zwrócić uwagę na wiele elementów. Trzeba wybrać nie tylko rodzaj czcionki, ale także sposób wykonania napisu. W tym artykule przyjrzymy się kluczowym aspektom, na które należy zwrócić uwagę, podejmując decyzję.

Wykonanie liter na płycie nagrobka — jakiej techniki użyć?

Aktualnie najczęściej wykonuje się napisy dwoma głównymi metodami::

  • Litery piaskowane — są to delikatne wyżłobienia w płycie nagrobka, które następnie wypełniane są farbą.

  • Litery metalowe — umieszcza się je na płycie nagrobka, najczęściej za pomocą specjalnego kleju.

Piaskowanie jest metodą tańszą, a przy tym bardzo precyzyjną, ponieważ wykorzystuje się tu automatyczne urządzenia. Dzięki temu wybór czcionek oraz wzorów i ozdób jest bardzo duży. Po wykonaniu żłobień najczęściej powierzchnia jest wypełniana kontrastującą z płytą nagrobkową farbą. Możliwe jest także wykonanie napisów pozłacanych, wtedy nakładana jest cienka warstwa złota.

Montaż liter metalowych wiąże się z wyższym kosztem, ponieważ metoda jest bardziej czasochłonna. Konieczne jest precyzyjne umieszczenie liter na płycie, ponieważ w przeciwnym wypadku nie będzie ona wyglądała estetycznie. Do zalet należy zaliczyć odporność napisów ze stali nierdzewnej na różne warunki atmosferyczne.

O czym pamiętać wybierając czcionkę na nagrobek?

Równie istotne jest wybranie kroju czcionki. Na początku warto zastanowić się jaka grupa fontów najlepiej spełnia oczekiwania. Wyróżniamy wiele rodzajów czcionek, najczęściej wykorzystywane w nagrobkach, to:

  • Czcionki szeryfowe — są zakończone ozdobnikami.

  • Czcionki bezszeryfowe — proste czcionki, bez ozdobnych zakończeń.

  • Czcionki kaligraficzne — bardzo ozdobne, wyróżniają się artystycznym wyglądem.

  • Czcionki imitujące pismo odręczne — cechują się fantazyjnymi kształtami.

Nie ma jednego, słusznego fontu, który należy wybrać. Warto tu kierować się indywidualnymi preferencjami — przejrzeć dostępne kroje i wybrać jeden z nich.

Ile kosztuje wykonanie napisu na nagrobek?

Ogólnie rzecz biorąc, najtańsze jest piaskowanie, ponieważ jest to technika szybka i precyzyjna. Ceny zaczynają się od kilku złotych za jedną literę. Duże znaczenie ma też rodzaj wypełnienia, w przypadku pozłacanych napisów koszt jest większy. Wybierając znaki metalowe, trzeba liczyć się z większym wydatkiem. Większość cen zaczyna się od ok. 10 zł za literę, a należy doliczyć koszty montażu. Ze względu na to, że wydatek na napis na nagrobku jest obliczany na podstawie ceny pojedynczej litery, to uzupełnienie płyty o dodatkowe sentencje znacząco wpłyną na koszty.

Może spodobać Ci się również:

photo 1487491424367 7571f9afbb30ixlibrb 1.2.1q80fmjpgcropentropycstinysrgbw1080fitmaxixideyJhcHBfaWQiOjE0MDU1N30

Jak działa agregat tynkarski i dlaczego warto go stosować?

1 października 2023

Agregat tynkarski znacznie przyspieszy prace remontowe. To urządzenie o stosunkowo prostym działaniu, dzięki któremu przeprowadzimy remonty w znacznie krótszym czasie. Obsługa agregatu będzie wymagać jednak podstawowej wiedzy i kilku praktycznych…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady