piątek, 13 grudnia 2024r.

Prawo medyczne – co to? Błędy w sztuce lekarskiej.

Prawo medyczne - co to? Błędy w sztuce lekarskiej.

Oprócz zasadniczych gałęzi prawa, takich jak na przykład prawo karne, prawo cywilne czy prawo administracyjne, które skupiają się na konkretnego rodzaju przypadkach przestępstw lub wykroczeń, w polskim prawie istnieje bardzo ciekawa dziedzina, zwana prawem medycznym. Czym różni się od wcześniej wspomnianych rodzajów prawa? Czego dotyczy? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

I. czym jest prawo medyczne:

Prawo medyczne to zbiór norm zarówno z zakresu prawa cywilnego, administracyjnego, jak i karnego. Prawo medyczne określa prawa i obowiązki pacjentów oraz przedstawicieli zawodów medycznych i pozostałych pracowników ochrony zdrowia.

Prawo medyczne reguluje także funkcjonowanie organów administracji publicznej, samorządów, a także osób prawnych, związane z opieką zdrowotną oraz świadczeniami zdrowotnymi.

II. błędy w sztuce lekarskiej:

Jedną z kwestii, która jest omawiana przez prawo medyczne są błędy w sztuce lekarskiej.

Błąd w sztuce lekarskiej to nic innego jak spowodowanie uszczerbku na zdrowiu u pacjenta przez przedstawiciela zawodu medycznego (tj. lekarza medycyny, stomatologa, pielęgniarkę, położną etc.).

Błędy w sztuce lekarskiej dzielimy na trzy rodzaje, są to:

– Błędy wynikające z postawienia niewłaściwej diagnozy – wskutek czego pacjent może być leczony na inną chorobę lub nie być leczony wcale.

– Błędy wynikające z wdrożenia niewłaściwej formy leczenia – wskutek błędnej diagnozy schorzenia.

– Błędy wynikające z niepoprawnych przewidywań dotyczących pacjenta – do tego typu błędów dochodzi na przykład w sytuacji, w której pacjent zostanie określony jako terminalnie chory. Taki błąd grozi niewdrożeniem odpowiedniego leczenia, które mogłoby uchronić pacjenta przed śmiercią.

III. co powinna zrobić osoba, która doświadczyła błędu lekarskiego:

Ofiara błędu lekarskiego powinna niezwłocznie skontaktować się z adwokatem, który specjalizuje się w prawie medycznym.

Warto poszukać prawnika, który ukończył studia podyplomowe z tego zakresu, ponieważ udawadnianie błędów medycznych jest sprawą skomplikowaną.

Dlaczego to takie ważne, aby sprawą zajął się specjalnie wykwalifikowany adwokat? Przede wszystkim dlatego, że tylko taki obrońca będzie w stanie wnikliwie zapoznać się z opinią biegłego sądowego i na jej podstawie zaproponować najbardziej adekwatną strategię pozyskania odszkodowania lub zadośćuczynienia. Ponadto, taka osoba będzie świadoma ewentualnych nieprawidłowości w opinii biegłego sądowego i w razie konieczności, będzie potrafiła taką opinię zakwestionować oraz wdrożyć odpowiednie kroki.

Może spodobać Ci się również:

photo 1640449491152 f74ce378ba46cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwzfHxhcGFydG1lbnQlMjBkZXZlbG9wZXJ8ZW58MXwwfHx8MTY2OTg5MjA5NAixlibrb 4.0.3q80w1080

Co wpływa na cenę mieszkania, czyli jak kupić tanie mieszkanie na rynku pierwotnym?

1 stycznia 2023

Jest wiele czynników wpływających na ceny nieruchomości. Począwszy od makroekonomicznych uwarunkowań w kraju, skończywszy na indywidualnych właściwościach danej nieruchomości. Szczególnie potencjalni nabywcy nowych mieszkań zainteresowani są tym, jak kupić mieszkanie…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady