wtorek, 28 stycznia 2025r.

Spanie na podłodze – czy pomoże na kręgosłup?

Spanie na podłodze - czy pomoże na kręgosłup?

Pośród wielu osób przyjęło się założenie, że im twardszy materac, tym lepiej. Zagorzali zwolennicy wybierają najtwardsze modele, wierząc, że dzięki temu będą czuć się doskonale, każdy poranek przywitają energią, a kręgosłup będzie odpowiednio odciążony. Zdarza się także, że decydują się one na spanie na podłodze. Zastanawiasz się, czy w taki właśnie sposób jesteś w stanie pomóc swojemu kręgosłupowi? Rozwijamy wszelkie wątpliwości.

Rezygnacja z łóżka i spanie na podłodze – o czym pamiętać?

Nie ma jednej reguły co do tego, czy warto spać na podłodze i rezygnować z łóżka, czy też nie. Krąży wiele opinii, które wychwalają ten pomysł, inne zaś zdecydowanie krytykują. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji, wieku i stanu zdrowia. Decydując się na spanie na twardym podłożu, pamiętając przy tym o odpowiednim materacu, wierzymy, że przyniesiemy odprężenie schorowanym plecom. Warto przetestować to na własnej skórze i przekonać się, czy takie rozwiązanie rzeczywiście jest wskazane w naszym przypadku.

Jeśli chcemy spróbować spać na podłodze, chcąc ulżyć swojemu zdrowiu, warto zapamiętać kilka rad. Przede wszystkim trzeba zadbać o regularne sprzątanie podłogi – zarówno mając na uwadze przestrzeń pod materacem, jak i dookoła niego. Ponadto należy podnosić i wietrzyć materac, na którym śpimy. Tę czynność warto wykonywać minimum raz w tygodniu. Pamiętaj również, aby pod materacem umieszczać dywan czy prześcieradło, nie kładąc go bezpośrednio na podłodze.

W jakich przypadkach spanie na podłodze nie jest wskazane?

Niezależnie od tego, czy dobierzemy najlepszej jakości materac, czy regularnie dbamy o czystość zarówno jego, jak i podłogi – nie w każdym przypadku spanie na podłodze jest dobrym pomysłem. To słabe rozwiązanie dla osób, które cierpią na alergie lub są wrażliwe w tej kwestii. Na podłodze znajduje się najwięcej roztoczy oraz innych mikroorganizmów, z którymi mamy większą styczność, przyjmując niższą pozycję snu. Jeśli będziemy wdychać powietrze pełne drobnoustrojów oraz alergenów, możemy zwiększyć ryzyko uczulenia, utrudnić oddychanie. Ponadto spanie na podłodze wiąże się z mniejszym obiegiem powietrza w materacu, przez co ten nie może odpowiednio pracować i spełniać swoich funkcji.

Spanie na podłodze łączy się również z niższą temperaturą snu. Mamy styczność z niższą temperaturą – co może być przyjemne latem, jednak niekoniecznie zimą. Zwiększa się ryzyko niechcianego wyziębienia organizmu oraz złapania infekcji. Jeśli często się przeziębiasz, oznacza to, że nie jest to rozwiązanie dla Ciebie. To samo w przypadku osób starszych czy schorowanych. Śpiąc niemalże na podłodze zwiększamy obciążenie ramion oraz bioder i ryzykujemy ból.

Odpowiedni materac do spania na podłodze

Niezależnie od tego, czy planujesz spać na podłodze czy nie, pamiętaj, aby wybrać odpowiedni produkt online – np. materac Hilding Flamenco. Najlepszym rozwiązaniem są te o nieco wyższym stopniu twardości, ponieważ pozwalają zapewnić sobie odpowiednio stabilne podłoże. Jednak oprócz tego materac musi zapewniać także wentylację, aby nie powodować alergii. Postaw na produkty wykonane z naturalnych produktów – np. lateksu, kokosa – jakie będą doskonale współpracować z ciałem, zapewniając doskonałą jakość snu oraz odpowiedni komfort.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 3

Jaką dietę wybrać odchudzając się. Na co zwrócić uwagę przy diecie fit?

1 września 2021

Catering dietetyczny to w ostatnich czasach dziedzina, która przezywa prawdziwy rozkwit. Wśród wielu zalet można wyróżnić trzy: zdrowa, pomysłowa i dopasowana do klienta. Niezależnie, czy się odchudzamy, czy też musimy…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady