poniedziałek, 15 lipca 2024r.

Operator CNC – co robi? Jakie maszyny może obsługiwać operator CNC?

photo 1529479627062 5f1f0b88912acropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw3fHxtZXRhbCUyMHdvcmt8ZW58MXwwfHx8MTYzNTE3MjkzMgixlibrb 1.2.1q80w1080

Obsługa maszyn CNC wymaga ogromnej wiedzy oraz doświadczenia. Maszyny sterowane numerycznie to duża odpowiedzialność nie tylko, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo, ale też jakość wykonywanej pracy. Za prawidłowe działanie obrabiarek odpowiada operator. Co dokładnie robi osoba na tym stanowisku i jakie maszyny może obsługiwać?

Jak wygląda praca operatora CNC?

Głównym zadaniem osoby pracującej na stanowisku operatora CNC jest obsługa obrabiarek. Ponadto, aby maszyny te mogły działać prawidłowo niezbędne jest ich zaprogramowanie. Programowanie jest czynnością, którą musi opanować, każdy, kto chce pracować, jako operator CNC.

Warto dodać, że do zadań operatora zalicza się także konserwację maszyn, prowadzenie wymaganej dokumentacji, a także stosowanie się do norm i wymogów związanych z obsługą maszyn CNC. Oczywiście operator może mieć znacznie więcej obowiązków, a więc to, co dokładnie będzie należało do jego pracy uzależnione jest od maszyn, jakie obsługuje i wykonywanej obróbki.

Jakie maszyny może obsługiwać operator CNC?

Operator maszyn CNC może obsługiwać wszystkie maszyny sterowane numerycznie tj.: frezarki, wiertarki, wytaczarki, szlifierki, wycinarki, lasery, a także tokarki CNC. W skład takich maszyn wchodzą również złożone centra obróbcze, które w przeciwieństwie do pojedynczych urządzeń pozwalają na wykonywanie kilku różnych prac w jednym miejscu. Dzięki temu nie ma konieczności zakupu kilku pojedynczych urządzeń, a wystarczy jedna obrabiarka.

Należy pamiętać, że operator, który umie obsługiwać maszyny CNC, musi też wiedzieć, jak należy obsługiwać tradycyjne obrabiarki. Aby móc pracować na takim stanowisku konieczne jest odbycie kursów, które przygotują daną osobę do pracy z maszynami CNC i przekażą wiedzę zarówno praktyczną, jak i teoretyczną.

Czy praca operatora CNC jest bezpieczna?

Obsługa różnych urządzeń może nieść pewne ryzyko wypadków, a więc na niektórych stanowiskach trzeba zachować szczególną ostrożność. Jeżeli jednak chodzi o pracę, jako operator CNC wykonywanie obowiązków jest całkowicie bezpieczne, jeśli pracownik przestrzega przepisów BHP i stosuje się do określonych zasad panujących w zakładzie produkcyjnym.

Co więcej, prawidłowa obsługa maszyn to gwarancja bezpieczeństwa nie tylko dla operatora, ale też pozostałych osób pracujących w pobliżu. Podczas kursów kandydaci na operatorów CNC uczą się jak obsługiwać maszyny, aby nie narazić się na niebezpieczeństwo. Poza tym nie wolno korzystać z maszyn CNC w innym celu niż jest to pierwotnie przeznaczone.

Może spodobać Ci się również:

photo 1609207825181 52d3214556ddcropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw0fHxkZW50aXN0JTIwb2ZmaWNlJTIwZGVudGlzdHJ5fGVufDF8MHx8fDE2NDg1NjY3OTcixlibrb 1.2.1q80w1080

Dlaczego warto być pod stałą opieką dobrego stomatologa?

1 marca 2022

Stały kontakt z lekarzem rodzinnym jest oczywisty dla każdego, kto dba o swoje zdrowie. Tak samo powinno być z innymi specjalistami, szczególnie ze stomatologiem. Regularne wizyty kontrolne u dentysty i…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady