czwartek, 25 kwietnia 2024r.

Tynki elewacyjne – jak wykonać? O czym warto pamiętać?

unnamed file 7

Przygotowanie warstwy tynku służy do zabezpieczenia powierzchni ścian przed działaniem zewnętrznych czynników. To również świetny sposób na poprawienie estetyki budynku oraz osuszenie bardziej zawilgoconych części mieszkania. Bardzo często proces łączony jest z ociepleniem z zewnątrz, co wymaga dodatkowych nakładów pracy. Jak przygotowuje się tynki elewacyjne? Sprawdzimy to w poniższym artykule.

Przed tynkowaniem ocieplanie

Podczas tego etapu, ściany zabezpieczane są specjalnym materiałem izolacyjnym. Najczęściej wykorzystywany jest tu styropian, można także zastosować płyty z pianki poliuretanowej czy maty przygotowane z wełny budowlanej. 

Proces rozpoczyna się od zagruntowania ściany, które można wykonać poprzez agregat  tynkarski. Ten etap wykonywany jest po to, by utwardzić powierzchnię i zapewnić lepszą przyczepność aplikowanego później kleju. W następnym etapie, wykorzystując specjalne mieszanki oraz narzędzia regulujące położenie płyt układa się zastosowany materiał ociepleniowy. Szczeliny między poszczególnymi segmentami zabezpieczane są dodatkowo pianką.

Styropian leży – co dalej?

Po przykryciu budynku warstwą ocieplającą przechodzi się do nakładania powłoki tynkowej. Podobnie jak przy standardowych pracach wykończeniowych, rozpoczyna się od obrzutki, która nakładana jest przez agregaty tynkarskie bezpośrednio na styropian. To podkład, na którym później osadzany będzie właściwy tynk.

Między wstępną powłokę a zewnętrzną warstwę zaprawy wtapia się specjalną siatkę z włókna szklanego. Dzięki niej zaprawa lepiej utrzymuje się na ścianie, dodatkowo zabezpiecza ona obsypywaniu się i łuszczeniu tynku pod wpływem czynników zewnętrznych. Na tak przygotowaną obrzutkę nakładana jest ostateczna warstwa, która jest następnie wygładzana.

Ostatnim krokiem jest malowanie

Końcowy etap prac stanowi malowanie zaprawy. W zależności od rodzaju tynku, przed nałożeniem barwnika należy odczekać odpowiednią ilość czasu. Istotny jest także sposób aplikacji zaprawy – w przypadku gdy stosujemy agregaty tynkarskie, szybciej można rozpocząć prace malarskie, ze względu na równomierne wysychanie nałożonej warstwy.

Malowanie pozwala przygotować ostateczny wygląd tynku, jak również zabezpiecza najbardziej zewnętrzną powłokę zaprawy przed bezpośrednim działaniem wilgoci. Dzięki malowaniu można także uzupełnić drobne ubytki w strukturze zaprawy, przez co powstała powłoka będzie jeszcze lepiej się prezentować.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file

Naturalny makijaż – jakie kosmetyki? Jaki wpływ na cerę mają naturalne kosmetyki?

1 sierpnia 2021

Makijaż wielu kobietom pozwala poczuć się bardziej komfortowo. Często cera nie zawsze jest taka, jak powinna być, a więc delikatny make-up jest tutaj najlepszym rozwiązaniem. Jednak, decydując się na codzienny…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady