Zwolnienie lekarskie na dziecko w Niemczech – jak wypełnić? Kiedy można uzyskać zwolnienie na chore dziecko?
Choroba pracownika to nie jedyny czas, kiedy osoba zatrudniona może mieć wolne od wykonywania obowiązków służbowych. Często w przypadku osób mających dzieci zwolnienie lekarskie może zostać wystawione również na dziecko. Jak wygląda zwolnienie brane przez pracownika na dziecko i w jakich dokładnie sytuacjach może zostać ono wystawione?
Zwolnienie na dziecko – jak wypełnić?
Zwolnienie lekarskie wystawiane na dziecko musi zostać wypełnione w sposób prawidłowy. Oznacza to, że pojawienie się tam jakichkolwiek błędów mogłoby doprowadzić do pewnych komplikacji. Taki wniosek jest niezbędny do tego, aby otrzymać wynagrodzenie i zająć się opieką nad chorym dzieckiem.
W przypadku, gdy dziecko wychowuje dwóch rodziców czas, przez jaki może każde z nich przebywać na zwolnieniu płatnym to 10 dni. Nieco inaczej wygląda to, gdy rodzic samotnie wychowuje dziecko, gdyż wtedy okres płatnego zwolnienia to aż 20 dni w ciągu roku. Jeżeli podopiecznych jest więcej to czas zwolnienia, wynosi 25 dni oraz 50 dni dla rodzica samotnie wychowującego dzieci.
Czy rodzic zawsze ma prawo do płatnego zwolnienia na chore dziecko?
Choroba dziecka wiąże się nie tylko z problemami zawodowymi rodzica, ale też sprawia, że rodzice martwią się o zdrowie i samopoczucie swoich dzieci. Niestety zdarza się, że płatne zwolnienie z tytułu opieki nad chorym dzieckiem nie zawsze przysługuje pracownikowi.
Jeżeli w firmie istnieją układy zbiorowe, może zostać wykluczona możliwość uzyskania zwolnienia chorobowego na chore dziecko. Wtedy jedynym rozwiązaniem jest urlop bezpłatny pozwalający na opiekę nad dzieckiem.
Wszelkie przepisy dotyczące otrzymywania zwolnień chorobowych zawiera kodeks pracy Niemcy. To tam zawarte są ważne zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy informacje regulujące kwestię zatrudnienia i wykonywania pracy. Jeżeli jednak jakieś regulacje są dla nas niejasne porady, może udzielić nam prawnik niemiecki.
Dlaczego warto znać swoje prawa?
Osoby zatrudnione w Niemczech nie zawsze znają obowiązujące tam przepisy prawa pracy. Taka sytuacja może zostać wykorzystana przez pracodawcę, co wpływa oczywiście jest na niekorzyść pracownika. W momencie, gdy osoby zatrudnione będą znały przepisy dowiedzą się, czy ich prawa są przestrzegane.
Ponadto warto też pamiętać o reagowaniu w chwili, gdy prawa pracownika zostaną naruszone. Pozostawienie pewnych sytuacji bez reakcji daje przyzwolenie pracodawcy na dalsze działania niezgodne z przepisami. Na wszelkie nieprawidłowości, trzeba jak najszybciej reagować, a jeśli pojawią się poważniejsze problemy, można udać się do specjalisty tj. niemiecki adwokat.
Może spodobać Ci się również:
Płukanie oka to czynność, która wymaga zastosowania odpowiednich środków, ale też posiadania podstawowych informacji, jak prawidłowo przeprowadzić ten zabieg. Płukanie oka może być przeprowadzone z różnych powodów. Aby prawidłowo przeprowadzić…
Czytaj więcej