Jaka tokarka do metalu? Sprawdź, co należy wziąć pod uwagę
Na rynku znajdziemy wiele odmian tokarek do metalu. Możemy wybierać te z łożem płaskim, skośnym albo o klasycznej konstrukcji, wzbogacone sterowaniem numerycznym. Wybierając maszynę najlepiej dopasowaną do naszych potrzeb, warto wziąć pod uwagę kilka czynników, m.in. to, czy prowadzimy produkcję jednostkową, czy seryjną, czy potrzebujemy profesjonalnych rozwiązań, czy może wystarczą nam podstawowe parametry.
Tokarki ekonomiczne – klasyczna konstrukcja w dobrej cenie
Urządzenia w wariancie ekonomicznym będą idealne dla małych i średnich firm, które dopiero zaczynają swoją przygodę z tokarkami. To maszyny o prostej, sprawdzonej konstrukcji, których wyróżnikiem jest przystępna cena. Na rynku możemy znaleźć modele o bogatym wyposażeniu i ciekawych rozwiązaniach technologicznych.
Na życzenie klienta taką tokarkę można często wzbogacić o dodatkowe opcje, które pozwolą jeszcze lepiej dopasować urządzenie do potrzeb przedsiębiorstwa. Nowoczesne tokarki ekonomiczne posiadają odizolowaną przestrzeń roboczą, co zapobiega rozprzestrzenianiu się odłamków i podnosi komfort pracy.
Tokarki z łożem płaskim i skośnym dla większej dynamiki
To urządzenia, które nadają się do obróbki wielkogabarytowych elementów. Znajdą swoje zastosowanie przede wszystkim tam, gdzie duży nacisk kładzie się na powtarzalność, dokładność i wysoką jakość powierzchni obrabianych części. Nowoczesne tokarki są skonstruowane w taki sposób, by zminimalizować tarcie statyczne i tłumić drgania. Wyposażono je w szereg zabezpieczeń, chroniących operatora i maszynę podczas pracy.
Tokarki z łożem skośnym charakteryzują się większą dynamiką, dokładnością pozycjonowania i dużą sztywnością. Skośne łoże ułatwia odprowadzanie wiórów, a niektóre modele zintegrowano z transporterem, który automatycznie usuwa pozostałości po obróbce. Urządzenia tego typu sprawdzą się wszędzie tam, gdzie liczy się prędkość przejazdu oraz wysoka precyzja obróbki.
O czym jeszcze warto pamiętać, kupując tokarkę sterowaną numerycznie?
Tokarki, tak samo jak inne maszyny, mogą ulegać awariom. Warto zatem dokładnie przemyśleć, czy zaoszczędzić pieniądze i kupić używane urządzenie z niepewnego źródła, czy może zainwestować w nową tokarkę.
Renomowane firmy zajmujące się sprzedażą obrabiarek oferują nie tylko szkolenia z zakresu ich obsługi i pomoc w montażu, ale również profesjonalny serwis w późniejszym okresie. Dodatkowo tokarki sterowane numerycznie wymagają wykwalifikowanych operatorów, którzy będą się szkolić i doskonalić swoje umiejętności pracy z maszyną tego typu.
Może spodobać Ci się również:
Agregat tynkarski niewątpliwie bardzo pomaga w nałożeniu zaprawy, bo owa czynność, szczególnie jeśli mamy do czynienia z pokaźnymi powierzchniami, jest czasochłonna i niestety bardzo męcząca. Kupno urządzenia pozwala wykonać pracę…
Czytaj więcej