Co to jest rolnictwo ekologiczne? Czy warto iść tą drogą?
Dbanie o środowisko, ekologia, zdrowe odżywianie to hasła, które zyskują w ostatnich latach coraz większa popularność. Wraz z nimi, rosnącym zainteresowaniem cieszy się rolnictwo ekologiczne.
Czym charakteryzuje się rolnictwo ekologiczne?
Pojęcie rolnictwa ekologicznego jest bardzo złożone. Kwestie prawne reguluje m.in. ustawa z dnia 25.06.2009 r. o rolnictwie ekologicznym. Natomiast w najprostszym ujęciu rolnictwo ekologiczne oznacza odpowiedni sposób zarządzania gospodarstwem, który jest przyjazny dla środowiska. Ogranicza się stosowanie chemicznych środków ochrony żywności, natomiast stawia przede wszystkim na odpowiednie decyzje, które zapewniają wysoką żyzność gleby i odporność na działanie szkodników. Można stosować także ekologiczne środki ochrony roślin.
Ponadto w rolnictwo ekologiczne zwraca uwagę na ochronę zasobów naturalnych, zachowanie równowagi w stanie gleby, wody, roślin i zwierząt, dbanie o zróżnicowanie biologiczne. Te wszystkie działania mają minimalizować negatywny wpływ rolnictwa na środowisko, a ich skutkiem jest zapewnienie zdrowej żywności dla ludzi.
Jak w rolnictwie ekologicznym chroni się przed szkodnikami?
Rolnictwo ekologiczne dba o ochronę zasobów naturalnych, unika chemicznych środków ochrony roślin, sztucznych nawozów. Jednak rośliny uprawiane ekologicznie też potrzebują gleby bogatej w składniki mineralne, są również narażone na działanie szkodników. Jak zapewnić dobre warunki rozwoju uprawom?
Przede wszystkim rolnictwo ekologiczne stawia na wieloletni płodozmian. Odpowiednie zmianowanie roślin poprawia żyzność gleby, ogranicza ilość chwastów oraz zapobiega pojawienia się groźnych chorób. Ponadto w rolnictwie ekologicznym można stosować przyjazne dla środowiska nawozy oraz naturalne środki ochrony roślin np. pożyteczne nicienie atakujące opuchlaki.
Czy rolnictwo ekologiczne jest opłacalne?
Rolnictwo ekologiczne jest alternatywą dla upraw konwencjonalnych, jednak czy jest ono opłacalne? Odpowiedź jest jak najbardziej twierdząca — rynek żywności ekologicznej cały czas zyskuje popularność. Pomimo że w Polsce jest on słabiej rozwinięty niż w krajach zachodnich, to rolnictwo ekologiczne nadal jest opłacalne i to na różnych płaszczyznach. Przede wszystkim uprawy ekologiczne wymagają mniejszego zaangażowania, dzięki czemu nie trzeba poświęcać na nie tak dużej ilości czasu. Ponadto przynoszą one większe zyski — produkty eko są droższe niż ich odpowiedniki pochodzące z upraw konwencjonalnych. Gospodarstwa ekologiczne mogą także liczyć na większe dopłaty i dofinansowania.
Może spodobać Ci się również:
Meble rozkładane to nie tylko kanapy, ale wiele innych rodzajów mebli. Obecnie producenci oferują wiele udogodnień w postaci mebli rozkładanych, co jest bardzo korzystnym rozwiązaniem dla klientów. Takie meble to…
Czytaj więcej