piątek, 04 kwietnia 2025r.

Co zrobić, gdy adwokat nie wywiązuje się z umowy?

Co zrobić, gdy adwokat nie wywiązuje się z umowy?

Kiedy zlecamy adwokatowi prowadzenie danej sprawy i podpisujemy z nim pełnomocnictwo, oczekujemy rzetelności i skutecznego reprezentowania nas w sprawie. Jednak co zrobić w wypadku, kiedy adwokat nie wywiązuje się z umowy? Co w sytuacji, kiedy nie proceduje sprawy mimo podpisanego pełnomocnictwa?

Wypowiedzieć, czy nie?

Jeśli nie jesteśmy zadowoleni z wynajętego przez nas prawnika i uważamy, że nie wypełnia on zadań zapisanych w umowie, zawsze możemy wypowiedzieć mu pełnomocnictwo. Skutek prawny nastąpi z momentem, gdy wiadomość ta dotrze do sądu. Warto pamiętać, że pełnomocnictwo wypowiedzieć możemy zawsze i w dowolnym momencie.

Prawo jest po naszej stronie

Umowa zawierana pomiędzy prawnikiem czy kancelarią prawną a klientem jest rodzajem umowy zlecenia, zgodnie z art. 735 § 1 Kodeksu cywilnego; dalej „K.c.”. Przede wszystkim należy zacząć od tego, czego konkretnie dotyczy pełnomocnictwo oraz umowa. To pozwoli nam upewnić się, czy na pewno prawnik czy kancelaria prawna nie wywiązali się z zawartej umowy. Warto także pamiętać, że dobry adwokat nigdy nie obiecuje, że dana sprawa będzie wygrana. Jednocześnie klient powinien pamiętać, że nigdy nie „płaci” za skuteczność adwokata, ale za staranność, z jaką wypełnia on powierzone zadanie.

Co robić?

Przede wszystkim możemy spisać nasze zastrzeżenia i przesłać je do Okręgowej Rady Adwokackiej. Po otrzymaniu takiego pisma, prosi ona o ustosunkowanie się do sprawy przez danego adwokata. Ponieważ radzie zależy o jak najlepszej ogólnej opinii o adwokatach, zwykle doprowadza się zwykle do polubownego rozstrzygnięcia sprawy. Prawnik może także zostać ukarany, a wachlarz sankcji zawiera w sobie zarówno upomnienie, jak i wydalenie z zawodu.

Przegapienie terminu rozprawy

W wypadku, gdy reprezentujący nas prawnik zapomniał lub przeoczył zbliżający się termin, można zdecydować się na wytoczenie mu powództwa cywilnego o odszkodowanie. Jednak, jak powszechnie wiadomo, wynik sprawy pozostaje niewiadomą.

Co reguluje zawód adwokata?

Zawód ten reguluje szereg ustaw. Mówią one między innymi o wynagrodzeniu czy o szczególnej skrupulatności obowiązującej adwokata w odniesieniu do spraw finansowych. Adwokat ma także poinformować klienta o wysokości honorarium oraz o sposobie jego wyliczenia. Ponadto, jeśli kancelaria prawna nie wykona żadnego kroku przewidzianego przez umowę, powinna zwrócić klientowi honorarium.

Może spodobać Ci się również:

photo 1517757125958 27f3b42af477cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidM3wxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw1N3x8dHJla2tpbmclMjBhZGlkYXMlMjBuaWtlfGVufDF8MHx8fDE3MTcyNzY0MzB8MAixlibrb 4.0.3q80w1080

Czym grozi noszenie obuwia słabej jakości? Jakie buty idealnie sprawdzą się w czasie treningów?

1 marca 2025

Kupując buty nie zawsze, zwracamy uwagę na ich jakość. Dosyć często liczy się dla nas wyłącznie cena. Co więcej, za swój cel często wybieramy sklepy oferujące obuwie niezbyt dobrej jakości.…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady