piątek, 22 listopada 2024r.

Co zrobić, gdy adwokat nie wywiązuje się z umowy?

Co zrobić, gdy adwokat nie wywiązuje się z umowy?

Kiedy zlecamy adwokatowi prowadzenie danej sprawy i podpisujemy z nim pełnomocnictwo, oczekujemy rzetelności i skutecznego reprezentowania nas w sprawie. Jednak co zrobić w wypadku, kiedy adwokat nie wywiązuje się z umowy? Co w sytuacji, kiedy nie proceduje sprawy mimo podpisanego pełnomocnictwa?

Wypowiedzieć, czy nie?

Jeśli nie jesteśmy zadowoleni z wynajętego przez nas prawnika i uważamy, że nie wypełnia on zadań zapisanych w umowie, zawsze możemy wypowiedzieć mu pełnomocnictwo. Skutek prawny nastąpi z momentem, gdy wiadomość ta dotrze do sądu. Warto pamiętać, że pełnomocnictwo wypowiedzieć możemy zawsze i w dowolnym momencie.

Prawo jest po naszej stronie

Umowa zawierana pomiędzy prawnikiem czy kancelarią prawną a klientem jest rodzajem umowy zlecenia, zgodnie z art. 735 § 1 Kodeksu cywilnego; dalej „K.c.”. Przede wszystkim należy zacząć od tego, czego konkretnie dotyczy pełnomocnictwo oraz umowa. To pozwoli nam upewnić się, czy na pewno prawnik czy kancelaria prawna nie wywiązali się z zawartej umowy. Warto także pamiętać, że dobry adwokat nigdy nie obiecuje, że dana sprawa będzie wygrana. Jednocześnie klient powinien pamiętać, że nigdy nie „płaci” za skuteczność adwokata, ale za staranność, z jaką wypełnia on powierzone zadanie.

Co robić?

Przede wszystkim możemy spisać nasze zastrzeżenia i przesłać je do Okręgowej Rady Adwokackiej. Po otrzymaniu takiego pisma, prosi ona o ustosunkowanie się do sprawy przez danego adwokata. Ponieważ radzie zależy o jak najlepszej ogólnej opinii o adwokatach, zwykle doprowadza się zwykle do polubownego rozstrzygnięcia sprawy. Prawnik może także zostać ukarany, a wachlarz sankcji zawiera w sobie zarówno upomnienie, jak i wydalenie z zawodu.

Przegapienie terminu rozprawy

W wypadku, gdy reprezentujący nas prawnik zapomniał lub przeoczył zbliżający się termin, można zdecydować się na wytoczenie mu powództwa cywilnego o odszkodowanie. Jednak, jak powszechnie wiadomo, wynik sprawy pozostaje niewiadomą.

Co reguluje zawód adwokata?

Zawód ten reguluje szereg ustaw. Mówią one między innymi o wynagrodzeniu czy o szczególnej skrupulatności obowiązującej adwokata w odniesieniu do spraw finansowych. Adwokat ma także poinformować klienta o wysokości honorarium oraz o sposobie jego wyliczenia. Ponadto, jeśli kancelaria prawna nie wykona żadnego kroku przewidzianego przez umowę, powinna zwrócić klientowi honorarium.

Może spodobać Ci się również:

Po co wyceniać dzieło sztuki?

Po co wyceniać dzieło sztuki?

22 lutego 2020

Posiadając w swoich zbiorach antyki, warto wiedzieć jaką mają wartość. Dla wielu miłośników staroci wartość sentymentalna to najważniejsza rzecz, jednak profesjonalny rzeczoznawca jest w stanie oszacować również wartość majątkową. Po…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady