Digitalizacja w biznesie – co to jest? Dlaczego Workflow może być idealnym rozwiązaniem dla firm?

Digitalizacja to inaczej cyfryzacja, a więc całość procesów, które wpływają na przekształcenie materiałów analogowych w cyfrowe. Przykładem digitalizacji mogą być zbiory archiwów czy bibliotek. Dzięki chociażby skanowaniu lub fotografowaniu zbiorów takich, jak zabytkowe książki czy fotografie, jest możliwa ich dalsza obróbka i udostępnianie w formie cyfrowej. Szereg działań, „przepływ” pracy, który jest niezbędny do tego, aby zakończyć cały proces nazywany jest „worfklowem” digitalizacji.
Digitalizacja w biznesie
Za przykład ucyfrowienia danych można przytoczyć skanowanie dokumentów firmowych. Dzięki skanom posiadamy dostęp do danych w formie cyfrowej. A to umożliwia dalszą obróbkę informacji. Na przykład poprzez narzędzie OCR umożliwe jest zczytywanie danych z zeskanowanych dokumentów i przerzucanie ich do systemów fakturowania. Upraszczając, posiadane dane cyfrowe w formie obrazu są przetwarzane na tekst, który umożliwia ich porządkowanie.
Obecne czasy, w których wzrasta potrzeba pracy zdalnej, a także w których istotne są działania związane z obszarem CSR, a więc społeczną odpowiedzialnością biznesu, wymuszają cyfryzację firm. Digitalizacja przyczynia się do zmniejszenia produkcji papieru, dzięki czemu poprawiamy wizerunek firmy, jako dbającej o środowisko.
Workflow w biznesie
Workflow to całość przepływu pracy w organizacji. Dziś usprawnieniem pracy w firmie poprzez zastosowanie oprogramowania ułatwiającego koordynacje pracy grupowej, nie tylko przyspiesza i zwiększa wydajność naszej organizacji, ale także sprawia, że staje się ona nowoczesna.
Dla zobrazowania przyspieszenia pracy grupowej możemy przyjąć procedurę delegacji. Wysyłając pracownika w podróż służbową należy stworzyć potwierdzenie delegacji, zorganizować jego nocleg i transport, otrzymać potwierdzenie od pracownika, a następnie rozliczenie delegacji. To wiele kroków, które mogą być całkowicie uproszczone dzięki biznesowemu workflow.
Podobnie jest z wysyłkami produktów. Nadanie paczki, skierowanie do kuriera, poinformowanie odbiorcy, że paczka wyruszyła w drogę, informacja o odebraniu paczki… Cała ścieżka może być zautomatyzowana dzięki procesom cyfrowym.
Dlaczego korzystać z oprogramowania?
Przyspieszenie wydajności procesów i ich uproszczenie to niejedyne zalety wykorzystywania nowych technologii w biznesie. Faktem jest, że digitalizacja, algorytmy, elektroniczny obieg dokumentów księgowych, to teraźniejszość i przyszłość każdego przedsiębiorstwa. Przecież już korzystamy z nich podczas codziennej pracy! Wprowadzanie nowych rozwiązań nie tylko sprawia, że firma staje się bardziej nowoczesna, ale może także doprowadzić do sporych oszczędności czasu, energii, a nawet finansów.
Może spodobać Ci się również:
Przygotowanie warstwy tynku służy do zabezpieczenia powierzchni ścian przed działaniem zewnętrznych czynników. To również świetny sposób na poprawienie estetyki budynku oraz osuszenie bardziej zawilgoconych części mieszkania. Bardzo często proces łączony…
Czytaj więcej