Ile trwa wizyta u dentysty? Podpowiadamy jak się do niej przygotować…
Brak profesjonalizmu u niektórych stomatologów okrył niechlubną sławą wizyty w gabinecie dentystycznym. Choć powszechna opinia obecnie znacznie się polepszyła, niektóre osoby nadal denerwują się siedzeniem na fotelu specjalisty. Tzw. „dentofobia” może dotknąć każdego z nas, dobrze jest więc odpowiednio przygotować się do takiej wizyty. Ile trwa standardowe leczenie zęba? I co mogę zrobić, by lepiej przeżyć ten stresujący moment?
Długość spotkania zależy od skali problemu
Nie da się jednoznacznie określić czasu, który spędzimy w klinice stomatologicznej. Wszystko zależy od czynności, które będą podejmowane przez specjalistę. Dobry dentysta w Gdyni z pewnością zadba jednak o to, by wizyta nie trwała zbyt długo. Niezależnie od tego, czy cierpimy na „dentofobię”, czy nie, spotkanie ze stomatologiem może być sporym obciążeniem dla pacjenta.
Standardowa wizyta najczęściej trwa od 0,5 do 1 godziny. Pierwsze spotkanie ze stomatologiem może się nieco przedłużyć, ponieważ specjalista będzie musiał zapoznać się z pełnym przebiegiem dotychczasowego leczenia i uzupełnić formalności. Większy jest także czas wykonania specjalistycznych zabiegów, takich jak ekstrakcja zęba czy leczenie kanałowe. Przy takich problemach możemy siedzieć w gabinecie stomatologicznym nawet przez dwie godziny.
Nie taki dentysta straszny…
Każdy ma swoje sposoby na radzenie sobie ze stresem. Można też spróbować wyeliminować jego źródło… Wybierając się na pierwsze spotkanie ze specjalistą, najlepiej znaleźć najodpowiedniejszą osobę. Można sugerować się opiniami w internecie, relacjami znajomych czy referencjami bliskich. Znalezienie dobrego dentysty w Gdyni pomoże uspokoić nerwy i większą pewnością udać się do gabinetu.
Jeśli mamy możliwość odbycia wizyt prywatnych, warto rozważyć taki tryb leczenia. W tego typu placówkach medycznych często panuje znacznie lepsza atmosfera niż w gabinecie prowadzonym ze środków funduszu zdrowia. W prywatnym gabinecie stomatolodzy wiedzą, że pacjent może skorzystać z innej placówki, dlatego ich celem jest zadbanie o to, by czuł się on u nich komfortowo.
Co warto zrobić przed wizytą?
Po pierwsze należy: umyć zęby! Choć ta czynność wydaje się być oczywistą, niektórzy o niej zapominają. Ma ona nie tylko aspekt higieniczny – nieusunięte resztki jedzenia specjalista będzie musiał oczyścić przed podjęciem leczenia, co może znacznie wydłużyć czas wizyty.
Jeśli odczuwamy stres przed spotkaniem ze stomatologiem, warto w dniu wizyty zająć czymś umysł. Dobrym pomysłem będzie sprawienie sobie przyjemności, lub zaangażowanie się w pasjonującą czynność, która odciągnie nasze myśli od gabinetu lekarskiego. W ten sposób obniżymy poziom stresu i z lepszym humorem udamy się do kliniki.
Może spodobać Ci się również:
W podeszłym wieku dbanie o zdrowie jest szczególnie ważne. Osoby starsze powinny pod okiem swoich najbliższych cieszyć się życiem i jak najmniej cierpieć. Zdrowie zębów jest tu równie ważne, jak…
Czytaj więcej