niedziela, 14 kwietnia 2024r.

Jak nitkować zęby? O czym pamiętać nitkując zęby?

photo 1492633423870 43d1cd2775ebcropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw4OXx8ZGVudGlzdCUyMGRlbnRhbHxlbnwxfDB8fHwxNjM5NDE2MjU2ixlibrb 1.2.1q80w1080

Nitkowanie to jedna z ważniejszych czynności, jeżeli chodzi o higienę jamy ustnej. Zabieg ten wykonywany regularnie pozwala na zachowanie zębów w dobrym stanie i usunięcie zanieczyszczeń, które pomimo szczotkowania wciąż pozostają pomiędzy zębami. W jaki sposób należy prawidłowo nitkować zęby, aby proces ten był skuteczny?

Nitkowanie zębów – kilka prostych wskazówek

Proces nitkowania zębów nie jest skomplikowany, jednak na samym początku możemy mieć pewne trudności, jednak z czasem nasze umiejętności będą znacznie większe. Nić dentystyczna powinna być zawinięta na palcach wskazujących obu dłoni. Następnie należy wprowadzić nić pomiędzy zęby, tak, aby w czasie nitkowania otoczyła ona całego zęba.

Bardzo ważne jest, aby nić została dokładnie wprowadzona pomiędzy zęby, ponieważ tylko w ten sposób usuniemy resztki pokarmu. Tutaj warto pamiętać też o odpowiedniej długości nici, którą użyjemy do nitkowania. Nie może być ona zbyt krótka, ponieważ czyszczenie zębów będzie utrudnione.

Optymalna długość to około 50 centymetrów. Jeżeli mam wątpliwości co do prawidłowości nitkowania, dobrze jest udać się do specjalisty. Dentysta Białystok z pewnością udzieli nam cennych wskazówek, jeżeli chodzi o nitkowanie zębów.

Co daje nitkowanie zębów?

Regularne nitkowanie zębów pozwala na uniknięcie rozwoju próchnicy. Poza tym, dzięki temu nasz oddech jest świeży, a szczeliny pomiędzy zębami idealnie czyste. Zęby powinny być nitkowane, co najmniej raz dziennie.

Nie ma tutaj większego znaczenia, czy zabieg ten przeprowadzimy po szczotkowaniu, czy przed szczotkowaniem zębów. Oczywiście lepszym rozwiązaniem jest nitkowanie przed szczotkowaniem, jednak ostatecznie jest to kwestia indywidualna. Jeżeli natomiast chodzi o porę, to zaleca się, aby nitkować zęby na wieczór.

Pozwoli to na pozbycie się zanieczyszczeń po całym dniu. Nitkowanie zębów to zabieg, o którym muszą pamiętać też dzieci. Dobre nawyki zostaną wtedy już do końca życia, a osoby regularnie nitkujące zęby będą mniej narażone na rozwój chorób przyzębia.

Jaką nić dentystyczną wybrać?

Wybór nici dentystycznej wbrew pozorom nie jest prosty. W sprzedaży znajdują się nici mające różne grubości. W przypadku większych szczelin warto wybrać nieco grubszą nić. Natomiast mniejsze szczeliny to wskazówka do tego, aby kupić cieńszą nić dentystyczną.

Każdy rodzaj nici jest tak samo skuteczny. Jeśli jednak chcemy, żeby czyszczenie było łatwiejsze, należy wybrać nić woskowaną, która łatwiej wsuwa się pomiędzy zęby.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 1

Leczenie chorych i rannych zwierząt za pomocą diagnostyki

1 czerwca 2021

W wielu klinikach weterynaryjnych robi się dosłownie wszystko, aby Twoje zwierzę było szczęśliwe i zdrowe. Dla chorych i rannych zwierząt w dużej mierze zależy to od nowoczesnej diagnostyki. Obrazowanie diagnostyczne…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady