czwartek, 10 kwietnia 2025r.

Zdjęcie cefalometryczne – co to jest? Jakie nieprawidłowości może pokazać zdjęcie cefalometryczne?

photo 1588776814546 1ffcf47267a5cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw0OXx8c3RvbWFsb2dpY2FsJTIwZGVudGlzdHxlbnwxfDB8fHwxNjU0Mjc2MDQyixlibrb 1.2.1q80w1080

Wykonywanie zdjęć rentgenowskich na potrzeby stomatologii to bardzo częste zjawisko. Dzięki temu można sprawdzić stan uzębienia i wychwycić nieprawidłowości, które nie są widoczne podczas zwykłej wizyty u stomatologa. Jednym ze zdjęć rentgenowskich jest zdjęcie cefalometryczne. Co można zobaczyć za pomocą takiego zdjęcia i kiedy się go wykonuje?

Zdjęcie cefalometryczne – na czym polega?

Wykonanie zdjęcia cefalometrycznego pozwala na uwidocznienie zgryzu pacjenta. Takie RTG wykonuje się z pozycji bocznej czaszki, aby możliwe było dokładne sprawdzenie jak wygląda zgryz. W ten sposób można zobaczyć, czy występują wady zgryzu lub inne nieprawidłowości wymagające interwencji dentysty.

Na zdjęciu cefalometrycznym można zobaczyć nie tylko kości, ale również podniebienie, zatoki, tkanki miękkie oraz twarde. Zdjęcie cefalometryczne nie wymaga specjalnego przygotowania, co jest bardzo ważne dla pacjentów.

Kiedy należy wykonać zdjęcie cefalometryczne?

Do wykonania zdjęcia cefalometrycznego potrzebne są konkretne wskazania. Najczęściej to badanie wykonuje się w ortodoncji, co poprzedza rozpoczęcie leczenia ortodontycznego. Ponadto cefalometria jest wskazana także po zakończeniu leczenia.

Ortodonta przed rozpoczęciem leczenia musi przeprowadzić dokładny wywiad i badania, dzięki czemu będzie mógł wdrożyć odpowiednie leczenie, które przyniesie oczekiwane efekty. Często konieczność wykonania badań rentgenowskich jest niezbędna u kobiet w ciąży. Na szczęście nowoczesne urządzenia używane do tego celu pozwalają na bezpieczne przeprowadzenie badania nawet u pań będących spodziewających się dziecka.

Oczywiście w takiej sytuacji pacjentka musi poinformować o swoim stanie, aby dodatkowo zabezpieczyć ją i dziecko przed działaniem promieniowania. Ponadto RTG w ciąży powinno być wykonywane jedynie wtedy, gdy jest to konieczne.

Czy na zdjęcie cefalometryczne potrzebne jest skierowanie?

Osoby, które muszą wykonać zdjęcie cefalometryczne powinny zabrać na badanie skierowanie od stomatologa. Bez skierowania wykonanie badania nie będzie możliwe. Warto także mieć przy sobie poprzednie badania, jeżeli takie były wykonywane.

Poprzednie badania pozwolą na porównanie ich z obecnymi, co jest bardzo ważne dla specjalisty. Ponadto warto pamiętać również o dokumencie tożsamości, który osoba zgłaszająca się na badanie musi posiadać. Zdjęcie cefalometryczne tak samo, jak inne rodzaje zdjęć rentgenowskich wymaga zachowania ostrożności, a więc nie powinniśmy wykonywać tego badania według własnego uznania, a wyłącznie wtedy, gdy zaleci je stomatolog.

Może spodobać Ci się również:

photo 1634449277926 379dabc7f249cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw1MXx8cGxhc3RpYyUyMHBhY2thZ2luZ3xlbnwxfDB8fHwxNjQ1NzkyNTg1ixlibrb 1.2.1q80w1080

Ile kosztuje projekt opakowania? Od czego zależą koszty przygotowania projektu?

1 lutego 2022

Wyróżniające się opakowania to dla wielu firm bardzo ważny element. Opakowanie, które jest w stanie przyciągnąć wzrok klienta, niesie za sobą ogromne korzyści dla przedsiębiorcy. Jeżeli więc chcemy, aby wybrane…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady