piątek, 22 września 2023r.

Spawanie aluminium: jakie sposoby są dostępne? Który wybrać?

Spawanie aluminium: jakie sposoby są dostępne? Który wybrać?

Aluminium to niezwykle wytrzymały oraz lekki pierwiastek. Wyróżnia go trzy razy mniejsza gęstość od stali. W związku ze swoimi właściwościami jest on wykorzystywany w wielu gałęziach przemysłu. Powstają z niego sprzęty AGD, elementy samochodów, a nawet samolotów czy dobrze wszystkim znane puszki do napojów. Co istotne, jest to materiał, który możemy poddawać wielokrotnemu recyklingowi, ponieważ nie dochodzi do uszkodzenia struktury. Aluminium wykazuje niezwykle dużą wytrzymałość na korozję. Po zmieszaniu z innymi pierwiastkami otrzymujemy stopy, które dzięki obróbce technicznej mają naprawdę solidne parametry. Może kiedyś doczekamy się kolejnego smoka wawelskiego w Krakowie, tym razem wykonanego z tego niezwykłego materiału.

Spawanie Aluminium

Jest to metal, który, wbrew pozorom, nie jest łatwy w obróbce. Mogą mieć z nim problemy nawet doświadczeni spawacze. Jest to spowodowane pojawianiem się cienkiej powłoki tlenków na powierzchni spawanej oraz dość niskiej temperatury topnienia. Niewłaściwie przygotowanie materiału może skutkować pojawieniem się porów oraz wad spawów.

Spawanie MIG MAG oraz TIG

Aktualnie mamy dwie dominujące metody spawania aluminium: MIG, czyli Metal Inert Gas oraz TIG, czyli Tungsten Metal Gas. Praca w obu przypadkach musi odbywać się za osłoną chemicznie obojętnego gazu. Ten pierwszy sposób, czyli MIG, jest wykorzystywany głównie wtedy, kiedy mamy do czynienia z materiałem grubszym niż 1 mm. Podczas spawania, spoiwo aplikowane jest w formie drutu poprzez uchwyt elektrodowy. Ciekawostką jest, że w przypadku wykorzystania prądu pulsacyjnego, możliwe jest spawanie materiału cieńszego niż 1 mm.

 

Metodę TIG możemy zastosować w przypadku niezwykle cienkich materiałów poniżej 1 mm. Maksymalna grubość aluminium z jaką można spawać tym sposobem to 10 mm. Do pracy wykorzystuje się elektrody wykonane z materiałów, których temperatura topnienia jest niezwykle wysoka. Odpowiedni kształt elektrodom zapewnia równomierne jarzenie się łuku. Metoda ta umożliwia spawaczowi korzystanie z prądu przemiennego. W przypadku pracy z aluminium, dzięki niemu możemy uzyskać bardzo dobre efekty. Wysoka jakość spoiny oraz szansa utrzymania swojego jeziorka spawalniczego to coś, co wielu doświadczonych spawaczy wybiera. Pozwala to także bezproblemowo usuwać pojawiające się na powłoce metalu tlenki.

 

Wybór sposobu spawania aluminium wbrew pozorom nie jest taki prosty. Jest zależny od grubości materiału, jakie zamierzamy spawać, oraz od naszego doświadczenia.

Może spodobać Ci się również:

Jak wybrać sukienkę na wesele?

Jak wybrać sukienkę na wesele?

17 września 2019

Gdy wybieramy się na przyjęcie weselne do bliskiej osoby pragniemy wyglądać pięknie i elegancko, stosownie do tak uroczystej okazji. Obecnie na rynku mamy dostępny bardzo duży wybór sukienek przeznaczonych na…

Czytaj więcej